
Mi történik az árakkal? – Megtorpant az infláció csökkenése Európában
Áprilisban nem változott az infláció az euróövezetben. Az éves ráta maradt 2,2 százalékon. Bár az energiaárak csökkentek, a szolgáltatások és az élelmiszerek drágulása miatt a maginfláció is gyorsult. A stabil mutatók új kérdéseket vetnek fel az Európai Központi Bank előtt a kamatpolitikát illetően.
Inflációs jelentés szerint áprilisban is 2,2 százalékon maradt az euróövezeti infláció
Az euróövezet éves inflációs rátája áprilisban 2,2 százalék volt, ami megegyezik az előző havi adattal, valamint az előzetes becslésekkel is. Bár az infláció nem gyorsult, a szolgáltatások és élelmiszerek árainak emelkedése újra felerősítette az árnyomásokat – jelent meg az Eurostat hétfőn közzétett végleges adatai az inflációs rátáról.
Szolgáltatások húzták az árakat, energia ára csökkent
A szolgáltatások árai éves alapon 4,0 százalékkal nőttek, szemben a márciusi 3,5 százalékkal – ez volt az infláció legnagyobb hajtóereje. Ezzel szemben az energiaárak 3,6 százalékkal csökkentek éves szinten, ami a márciusi -1,0 százalékhoz képest is nagyobb mérséklődést jelent.
Az élelmiszerek, alkohol és dohánytermékek ára 3,0 százalékkal emelkedett, ami kissé meghaladja a márciusi 2,9 százalékos ütemet. A nem energetikai ipari termékek ára továbbra is mérsékelt, 0,6 százalékos éves növekedést mutatott.
Emelkedett a maginfláció is
Az infláció volatilis elemeit (energia, élelmiszerek, alkohol és dohány) kiszűrő maginfláció áprilisban 2,7 százalékra gyorsult, szemben a márciusi 2,4 százalékkal. Ez a növekedés különösen aggasztó lehet az Európai Központi Bank (EKB) számára, mivel a maginfláció alakulása alapján születnek a monetáris döntések.
EU-s szinten is csökkenés látható
Az Európai Unió egészében az infláció áprilisban 2,4 százalékra mérséklődött a márciusi 2,5 százalékról. Egy évvel korábban ez az érték 2,6 százalék volt. Havi összevetésben az euróövezeti infláció 0,6 százalékos növekedést mutatott, az előző hónaphoz hasonló ütemben.
Címlapkép forrása: Unsplash