2025 január 20

Mennyit ér a munkád 2025-ben? Nézd meg a béremelési terveket!

A béremelési tárgyalások 2025-ben számos iparágban és szektorban eltérő eredményeket hoznak. Az állami cégek jobb helyzetben vannak a béremelési lehetőségek terén, míg a magánvállalatoknál visszafogottabb emelésekkel találkozhatunk.


Állami cégeknél 2025-ben

Az állami vállalatok többsége 8-12%-os béremeléssel számol, egyes szektorokban azonban kiemelkedően magas, akár 20%-os fizetésemelés is várható.

  • Vízgazdálkodás: A Belügyminisztériumhoz tartozó vízügyi cégeknél átlagosan 20%-os béremelést jelentettek be. Az önkormányzati vízműveknél változó az emelés mértéke: 6% és 12% között mozog.
  • Magyar Posta: Az alapbéremelés mindössze 3%, amelyet további 1-2%-os mozgóbér és teljesítményfüggő bérkiegészítés egészíthet ki.
  • MÁV: A vasúttársaságnál egy 3 éves bérmegállapodás lépett életbe, amely évente átlagosan 6,5%-os fizetésemelést biztosít.

Béremelések a magánszektorban

A magáncégek sokkal óvatosabban kezelik a béremeléseket az aktuális gazdasági körülmények miatt. A bértárgyalások során általában 3-4%-os induló ajánlatok születnek, amelyek messze elmaradnak az előző évek kétszámjegyű növekedési ütemétől.


Különbségek az iparágak között

  • Egészségügy és oktatás: Az egészségügyi szakdolgozók és pedagógusok kiemelkedő, 20%-os béremelést kapnak.
  • Hulladékgazdálkodás: Az emelés mértéke 10-12% között mozog, de több cégnél csak az év közepétől lép életbe.
  • Rendvédelem: Az alapbérek egységes emelése elmarad, de 2026-ra újabb egyszeri juttatás, az úgynevezett fegyverpénz várható.

Béremelési ajánlatok a fővárosi cégeknél

A Fővárosi Önkormányzathoz kapcsolódó közszolgáltató cégeknél 8+1%-os béremelés várható. A további 1%-ot a vállalatok saját döntésük szerint oszthatják el, például bértorlódások korrekciójára.


Béremelési trendek: Miért óvatosak a cégek?

A gazdasági helyzet romlása, az infláció és a bizonytalan piaci környezet mind hozzájárul ahhoz, hogy a vállalatok visszafogottabb emeléseket tervezzenek. Az elmúlt évekhez képest a béremelések üteme jelentősen csökkent, ami a dolgozók elégedetlenségéhez vezethet.


Mit jelent ez a munkavállalók számára?

A béremelések mértéke iparáganként és régiónként eltérő, de az általános trend a visszafogottság irányába mutat. Az állami szektor dolgozói jobb helyzetben vannak, míg a magáncégek munkavállalóinak alacsonyabb emelésekkel kell megelégedniük.