2024 július 05

Menetelés tovább és tovább a tőzsdéken

Egyáltalán nem nevezhető unalmasnak a folyó hét a nemzetközi piacok szempontjából. Legalábbis, előre nem tűnt annak: Fed kamatdöntő ülés, utána sajtótájékoztató, Joe Biden ma hajnali beszéde, illetve számos makrogazdasági adat és vállalati gyorsjelentés jellemzi a hetet. Valóban izgalmasabb események ezek, a tőzsdei reakció azonban olyan, mint ahogy azt megszokhattuk: szinte folyamatos, egyhangú emelkedés.

Fed és Biden: a helyzet változatlan

A tegnapi kamatdöntő ülésen az amerikai jegybank a várakozásoknak megfelelően nem nyúlt az irányadó rátához, az továbbra is 0-0,25 %. A befektetők inkább a kamatdöntés után kezdődő sajtótájékoztatóra voltak nagyon kíváncsiak, ahol azonban szintén nem hangzott el sok új információ. Továbbra is havi 80 milliárd dollárért vesz állampapírt, és további 40 milliárd dollárért jelzálogpapírokat a jegybank. Kérdésre a jegybank kormányzója, Jerome Powell elmondta, hogy nincs még itt az ideje az eszközvásárlás lassításának.

Ma hajnalban Joe Biden amerikai elnök tartott beszédet, amelyben az oltási program sikerességéről, és az Egyesült Államok gazdasági helyreállításáról is szót ejtett. Említette ugyanakkor a legnagyobb vállalatok és a leggazdagabbak várhatóan növekvő adóját, mint célt.

Emelkedés

A két fenti esemény újabb emelkedést hozott a határidős piacokra, aminek következtében az S&P500 index új csúcson nyithat akár délután, ha addig nem változik meg a piaci hangulat. Úgy tűnik, hogy semmi nem tudja kibillenteni a befektetői társadalmat az extrém optimista hangulatból; a Fed pedig nem igyekszik egyelőre csillapítani a féktelen kockázatéhséget, amit a piacokon tapasztalhatunk.

Pedig az indexek egyre nagyobb időtávokon is (hetes, havi) extrém túlvettséget mutatnak, ami a technikai indikátorokat illeti. Ez azonban egyáltalán nem biztos, hogy megálljt parancsol: azt láthatjuk ugyanis, hogy bármi is történik, a tőzsdék emelkedéssel hálálják meg. Gondoljunk a múlt heti napon belüli esésre Biden tőkejövedelem-adó emelési terve miatt, ami után másnap már le is dolgozták hátrányukat az indexek.

Ráadásul érdemes megemlíteni azt is, hogy a vírusválság kezelése, a gazdasági helyreállás már beárazódhatott a részvényindexekbe. Valószínűleg nem is ez az oka tehát a folyamatos emelkedésnek, hanem egyszerűen a korlátlan pénzbőség és likviditás. Hiába emelkedtek az állampapírhozamok, ha az S&P500 lassan havonta megy akár 5 %-ot felfelé. Nem mutatkozik tehát túl sok jel nemhogy a bikapiac végére, de egy 1 hetes korrekcióra sem.