2025 május 23

Megszűnik a penny – 230 év után eltűnik az amerikai egycentes

Több mint 230 év után búcsút int az Egyesült Államok a legendás egycentes érmének. A penny gyártása drágább lett, mint maga az érme értéke, ezért 2026-tól végleg leállítják a verését – ezzel egy ikonikus darab tűnik el az amerikai zsebekből és történelemből.

Végleg eltűnik a penny, 230 év után leállítják az egycentes érme verését Amerikában

Az Egyesült Államok több mint két évszázados pénztörténeti korszakot zár le: 2026-tól megszűnik az egycentes érme, a híres penny gyártása. A döntést gazdasági okokkal és pártokon átívelő támogatással indokolták – a lakosság viszont egy darabka amerikai múlttól búcsúzik – olvasható a pénzkivonásról szóló hír a Reuters oldalán.

A penny vége: sokba került, keveset ért

A washingtoni pénzügyminisztérium csütörtöki közleménye szerint 2026 elejétől nem kerül forgalomba új penny – az utolsó nyersanyag-megrendelést 2025 májusában adták le. A döntés oka prózai. Egyetlen egycentes érme előállítása többe kerül, mint amennyit ér. A Pénzügyminisztérium szerint a filléres érme előállítási költsége az elmúlt 10 évben érménként 1,3 centről 3,69 centre emelkedett. A termelés leállítása azonnal évi 56 millió dolláros megtakarítást eredményezne.

Ez a pénzügyi racionalitás mindkét nagy párt támogatását élvezte, Donald Trump elnök februárban személyesen utasította  Scott Bessent pénzügyminisztert a gyártás leállítására.

Mit jelent ez a mindennapokban?

A készpénzes vásárlások során a fizetendő végösszeget ezentúl a legközelebbi ötcentesre (nickelre) kell majd kerekíteni. A digitális fizetéseket ez nem érinti, csak a fizikai tranzakciók esetében lesz eltérés.

Fontos tudni: a már forgalomban lévő pennyk nem veszítik el az értéküket, továbbra is hivatalos fizetőeszközök maradnak – de újat már nem gyártanak.

A penny története egy darabka amerikai identitás

Az érmét először 1793-ban bocsátotta ki az amerikai kormány, 1909 óta Abraham Lincoln elnök képe látható rajta. Cink és réz az alapanyag amiből készül a pénz. A forgalomban lévő mennyiség kb. 114 milliárd darab.

A Lincoln-portrés penny az amerikai pénzkultúra egyik legismertebb szimbóluma. Szinte minden amerikai gyerek találkozott vele először a zsebpénzén keresztül, és generációk óta jelen van a filmekben, popkultúrában, sőt: szerencsehozó tárgyként is szerepel. Innen ismerik azt a mondást: “Find a penny, pick it up…”.

Mit csinálnak más országok?

Az Egyesült Államok messze nem az első ország, amely eltörli legkisebb pénzérméjét. Kanada 2013-ban vezette ki az 1 centes érmét. De Ausztrália és Új-Zéland is megszabadult a filléres pénztől már a ’90-es években. Finnország és Hollandia is eltávolította a legkisebb eurós érméket a készpénzes körforgásból

Ezekben az országokban a kerekítés rendszere jól működik, és a lakosság gyorsan alkalmazkodott – az inflációra gyakorolt hatás pedig elenyésző volt.

Címlapkép forrása: Unsplash