2024 szeptember 08

Megállt a Mol szárnyalása?

November eleje óta az egész magyar tőzsde szárnyal, és ráadásul egyáltalán nem visszafogott tempóban. A BUX messziről körözte le az irányadó amerikai vagy európai indexeket. A felülteljesítés okairól több cikkben foglalkoztunk már; a két fő indok az alulértékeltség, valamint, hogy a BUX-ban jelentősen felülreprezentáltak a mostanában felülteljesítő value szektor tagjai, mint az OTP és a Mol. Utóbbi különösen nagy emelkedést tudhat maga mögött az elmúlt néhány hónapban. Az 1500 forint körüli szintekről közel 2500 forintig szárnyalt az árfolyam, több, mint 60 %-os emelkedéssel.

Januárban is folytatódott a szárnyalás, azonban úgy tűnik, beköszönt a korrekció a Mol esetében, ugyanis a csúcsról már több, mint 200 forintot esett az árfolyam. Mik lehetnek az okok, és valóban kifulladt-e a magyar olajmulti szárnyalása? Esetleg csak kisebb pihenőről beszélhetünk a további menetelés előtt?

Technikai okok-rekord túlvettség

www.investing.com

A technikai elemzés eszköztára mindenképpen segít minket a kérdés eldöntésében. Azt láthatjuk, hogy a Mol esetében már minden egyes időtávon egy olyan túlvettség alakult ki, amely ilyen nagy kapitalizációjú részvények esetében nagyon rövid ideig szokott fenntartható lenni.  80-as érték közeli RSI, Bollinger-szalagokból való kilógás, mozgóátlagoktól való szélsőséges eltávolodás-ezek jelezték a túlvettség extrém szintjét. A korrekció viszont igen erőteljes, láthatjuk, hogy az MACD eladási jelzése óta gyakorlatilag csak piros napokat láthatunk az olajipari óriás esetében. Lefelé a berajzolt 50 napos mozgóátlag jelenthet támaszt, jelentős további esés esetén akár az alsó Bollinger-szalag tesztelése is elérhető lehet. Jelentős visszaforduláshoz mindenképpen át kellene törnie a Bollinger-közepet.

Elfogyó lendület, és elfogyó saját részvényvásárlás

Természetesen a technikai okok mellett az általános elfogyó lendület, a BUX korrekciója is egy lehet az esés mögött álló okok közül. Azonban érdemes kiemelnünk, hogy a Mol január 12 óta nem vásárolt saját részvényeket. Mint ismeretes, a Mol programja nemcsak elméleti szinten volt jelentős és emelkedésre ösztönző: a Mol ugyanis a napi forgalom sokszor több, mint 20 %-át tette ki a vásárlásaival. Azzal, hogy ez egyszerűen eltűnt a piacról, megszűnt a legbiztosabb támasz a blue chip számára. Illetve, most már mások sem biztos, hogy spekulálnak arra, hogy a Mol segít; ez tovább csökkenthette a papír vonzerejét a kereskedők számára.

Az eddigi utolsó közlemény-vége a buybacknek? (www.bet.hu)

Persze a hogyan tovább is a fenti tényezőktől függ. Lehetséges, hogy a Mol akár egy jobb árszinten újra vásárolni kezd, vagy hogy az általánosan még mindig pozitív befektetői hangulat átsegíti a nehézségeken a Mol árfolyamát az. Az azonban biztos, hogy egyre magasabb szinteken egyre több indok kell az emelkedés folytatására; ha ezek eltűnnek lassan, akkor kibontakozhat hevesebb korrekció is.

www.bet.hu www.investing.com