2025 február 06

Adósságspirál? – Soha nem látott mennyiségű fizetési meghagyás indult

Rekordszámú fizetési meghagyás tavaly – egyre több a lejárt tartozás. Közel félmillió fizetési meghagyást kértek 2024-ben.

Tavaly több mint 494 ezer fizetési meghagyást kezdeményeztek lejárt tartozások miatt a közjegyzőknél, ami 17,6 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest – derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) legfrissebb adataiból.

Növekvő tartozások, csökkenő vitatási hajlandóság

A beadványok túlnyomó többsége tízezer és hárommillió forint közötti lejárt pénzkövetelésre vonatkozott, amelyeket főként követeléskezelők, mobil- és közműszolgáltatók kezdeményeztek. Érdekesség, hogy majdnem 3 százalékkal kevesebb adós vitatta meg a tartozását.  Ez a szám azt mutatja, hogy az adósok egyre kevésbé élnek jogi úton ellentmondással.

Kevesebb végrehajtás, de gyors eljárások

A fizetési meghagyások 63 százalékában indult végrehajtás a kötelezettek által nem vitatott, jogerőre emelkedett követelések alapján. Ez azonban 10 százalékkal kevesebb esetet jelentett, mint 2023-ban. Az eljárás továbbra is az egyik leggyorsabb módja a tartozások érvényesítésének. Ha minden rendben van a kérelemmel, akkor a közjegyző legfeljebb 15 napon belül kibocsátja a fizetési meghagyást. Mindezt  elektronikus benyújtás esetén is lehetséges, akár 3 munkanapon belül.

Fizetési meghagyás: erős ösztönző az adósok számára

Amennyiben a címzett a kézbesítéstől számított 15 napon belül nem vitatja a követelés jogosságát, akkor a fizetési meghagyás jogerőre emelkedik. Ha nem fizet, végrehajtás is indulhat ellene. Ha azonban ellentmondással él, akkor az ügy bíróság elé kerül peres eljárásként. A tapasztalatok szerint azonban a fizetési meghagyás önmagában jelentősen növeli a fizetési hajlandóságot, mivel az eljárás komoly következményekkel járhat az adósokra nézve.

Pénzügyi tudatosság és a tartozások kezelése

A fizetési meghagyások számának növekedése rávilágít arra, hogy egyre több magánszemély és vállalkozás kerül pénzügyi nehézségekbe. A szakértők szerint a tudatos pénzügyi tervezés és az időben történő fizetési megállapodások segíthetnek elkerülni a jogi eljárásokat és a további anyagi terheket.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock