2024 december 25

Ki is valójában Pavel Durov, miért is fontos a Telegram?

Mint beszámoltunk róla, Pavel Durov milliárdos, a Telegram üzenetküldő alkalmazás alapítója és vezérigazgatója ellen hivatalos vizsgálatot indítottak Franciaországban. Az üzenetküldő alkalmazáson belüli szervezett bűnözés vizsgálatának részeként.

A párizsi ügyészek azt is közölték, hogy a 39 éves milliárdost nem helyezték előzetes letartóztatásba. Bírósági felügyelet alatt van, miután 5 millió euró kauciót fizetett. Durov francia állampolgár, hetente kétszer meg kell jelennie egy rendőrőrsön, és nem hagyhatja el Franciaország területét.

Franciaországi ügyészek fellépése

A franciaországi ügyészek fellépése a legújabb állomása ennek a folyamatban lévő történetnek, amely jelentős megrázkódtatást okozott a technológiai világban.

Eleddig példátlan, hogy egy közösségi média- vagy üzenetküldő platform tulajdonosát letartóztatják a platform használatának módja miatt. Ez vitát gerjesztett a szólásszabadságról, az elszámoltathatóságról és a közösségi média- és üzenetküldő cégek vezetőinek szerepéről.

Durov ügyvédje szerint a Telegram minden tekintetben megfelel az európai digitális szabályoknak, és a moderálás ugyanolyan normák szerint történik, mint más közösségi hálózatok esetében.

Pavel Durov egy Oroszországból származó multimilliárdos. Ő alapította a VKontakte nevű népszerű orosz közösségi médiavállalatot.

2014-ben elhagyta Oroszországot, miután nem volt hajlandó eleget tenni a kormány azon követelésének, hogy zárják ki az ellenzéki közösségeket a platformról. Rendelkezik az Egyesült Arab Emírségek és Franciaország állampolgárságával, de Oroszország közölte, hogy továbbra is saját állampolgárának tekinti.

A Telegram a világ egyik legnagyobb közösségi média- és üzenetküldő platformja a Facebook, a WhatsApp, az Instagram, a TikTok és a WeChat mellett

Durov: 950 millió aktív felhasználó

Durov azt állítja, hogy a Telegram elérte a 950 millió havi aktív felhasználót. Oroszországban és Ukrajnában népszerű, Iránban és Hongkongban pedig demokráciapárti csoportok is használják.

A Telegram végponttól végpontig titkosítást kínál, ami azt jelenti, hogy az üzeneteket csak a küldő és a fogadó eszközön lehet elolvasni. Az a kritika érte a platformot, hogy a csoportokban dezinformációk terjedhetnek.

Az Egyesült Királyságban az alkalmazást azért vizsgálták, mert olyan szélsőjobboldali csatornáknak adott otthont, amelyek fontos szerepet játszhattak az angol városokban történt erőszakos rendbontások szervezésében.