
Kereskedelmi háború küszöbén – Az EU vámmentességet ajánl, de közben már készül a bosszúlistája
Ursula von der Leyen bejelentette, az EU készen áll vámmentességet adni az USA-nak az autókra és ipari termékekre, hogy elkerüljék a kereskedelmi háborút. De ha Amerika nem hajlik a megegyezésre, Brüsszel már készül a válaszlépésekre. A vámlistán a rágógumitól a WC-papírig szinte minden szerepel.
Mire vonatkozik a vámmentességi ajánlata az EU-nak?
Az Európai Unió kétoldalú vámmentességet ajánlott fel az Egyesült Államoknak az autókra és más ipari termékekre – számolt be hétfőn Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentéséről a Reuters. Az ajánlat célja, elkerülni a kereskedelmi háborút, amit Donald Trump új amerikai vámcsomagja robbantott ki.
„Európa mindig nyitott egy jó megállapodásra, így az ajánlat továbbra is az asztalon van” – hangsúlyozta von der Leyen, hozzátéve, hogy ha a tárgyalások kudarcba fulladnak, Brüsszel válaszlépésekre készül.
Amerika már most százmilliárdokat szed be
Maros Sefcovic, az EU kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős biztosa elmondta: az Egyesült Államok az európai export 70 százalékára vetett ki vámokat – például az autókra 27,5 százalékot, ami éves szinten 80 milliárd eurós vámbevételt jelent az amerikai kormánynak. Ez tízszerese az eddigi szintnek.
Készen áll az EU a bosszúvámokra
Az EU három stratégiát követ:
-
Ellenvámokat vezet be,
-
Új kereskedelmi megállapodásokkal próbálja diverzifikálni gazdasági kapcsolatait,
-
És fellép a kereskedelmi elterelések ellen.
Az Európai Bizottság már összeállította a „masszív válaszlistát”, amelyet április 15-től léptetnének életbe. Az első csomag a Trump-féle acél- és alumíniumvámokra válaszolna, míg a második hullám május közepén léphet hatályba.
Mit érintene az EU vámcsapása?
A válaszlépés célkeresztjébe kerülhetnek a következő amerikai termékek:
-
hús
-
gabona
-
bor
-
fa
-
ruházat
-
rágógumi
-
fogselyem
-
porszívó
-
WC-papír
A döntéshez szükséges szavazásra szerdán kerül sor az uniós nagykövetek között.
Mit jelent ez Magyarországnak?
Magyarország korábban jelezte, nem támogatja a viszontvámokat, mert azok akár 18 milliárd forintos áremelkedést is okozhatnak a hazai fogyasztók számára. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerint inkább vámcsökkentésről kellene tárgyalni.
Címlapkép forrása: EU