2025 január 12

Katasztrófa után biztosítási káosz Kaliforniában – (videó)

Kaliforniát valaha sújtó legrosszabb természeti katasztrófák közé tartozó erdőtűzben legalább 11 ember vesztette az életét.  Több, mint tízezer épület semmisült meg a tűzben, és huszonkétezer hektár égett le. Az anyagi veszteségeket 135-150 milliárd dollárra jósolják a szakértők.

A tűz mindent felégetett. A katasztrófa anyagi veszteségei 120-150 milliárd is lehet. Fotó: YouTube videóból részlet

Jelenleg is pusztít a pokoli tűz, amely Armageddonhoz hasonlító állapot okozott délnyugat Kaliforniában az elmúlt napokban. Az erős szél miatt a lángok gyorsan terjednek és a tűzvész senkit sem kímélt. A város lakói menekülnek, miközben több, mint tízezer tűzoltó és hatszáz nemzeti gárdista folyamatosan dolgozik azon, hogy megfékezze a tüzet. Ezen kívül még 10 helikoptert is bevetettek, hogy a lángokat megszüntetessék. A katasztrófa következményeivel az állam is elkezdett foglalkozni, hiszen emberek ezrei vesztették el otthonukat és váltak hajléktalanná. A fosztogatások miatt kijárási tilalmat is elrendeltek, hogy legalább, ami megmaradt, az ne vesszen kárba. A lángok martalékává vált területen a biztosítók szerepe került górcső alá. Az emberek aggódnak, mi lesz, ki segít nekik az újjáépítésben és hogyan állnak újra talpra.

A Palisades-i tűz 11 százalékát megfékezték de az időjárás nem segít

A teljes körű tűzoltás szombatig húzódott Los Angeles előkelő Pacific Palisades negyedében, mivel az ottani erdőtűz egyik napról a másikra további 1000 hektáros területre terjedt ki, és a lakosokat figyelmeztették, az időjárási körülmények a következő időszakban rosszabbodhatnak. A Cal Fire tisztviselője, Todd Hopkins egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy bár a Palisades-tűz 11 százalékát sikerült megfékezni, több mint 22 000 hektár (8900 hektár) égett le – jelent meg a legfrissebb tájékoztatás a katasztrófáról a Reuters oldalán.

Gigantikus veszteségek és biztosítói kihívások

A Los Angeles térségében tomboló tüzek eddig 11 ember életét követelték, és több mint 10 000 épületet romboltak le vagy rongáltak meg súlyosan. A becslések 135-150 milliárd dollárra jósolják a katasztrófa utáni gazdasági veszteséget. A Centrica adatai szerint az Egyesült Államok történetének egyik legköltségesebb természeti katasztrófájáról van szó, amelynek biztosítási veszteségei elérhetik a 20 milliárd dollárt. A biztosítók, köztük a Mercury General, Chubb, és az AIG, már most jelentős értékvesztést könyveltek el részvényeikben, és a helyzet további pénzügyi kockázatokat hordoz.

Biztosítási válság: Lakosok küzdelme a kártérítésekért

Altadena városrészben sokan, köztük Ivan De La Torre és családja, attól tartanak, hogy a biztosítók nem tudják kezelni az összes kárigényt, és a kifizetések jelentősen elmaradnak az újjáépítéshez szükséges összegektől.

„Félek, hogy a biztosítók csődöt jelentenek, és mindenki magára marad” – mondta De La Torre, aki testvérével együtt elveszítette otthonát a tűzben.

Hasonló aggodalmát fejezte ki Leo Frank III, aki Altadenában vesztette el családi házát. „Újjá fogjuk építeni, de hatalmas felfordulás lesz” – tette hozzá.

Állami beavatkozás és moratórium

Ricardo Lara, Kalifornia biztosítási biztosa, moratóriumot rendelt el, amely megtiltja a biztosítóknak a kötvények felmondását és meg nem újítását egy éven belül. Lara hangsúlyozta: „Elsődleges célunk, hogy az erdőtüzek túlélői a lehető leghamarabb megkapják az őket megillető biztosítási kártérítéseket.”

Az állami FAIR-terv (Fair Access to Insurance Requirements) szerepe is felértékelődött, mivel egyre több lakos kényszerül a magánbiztosítók helyett ezt az állami alternatívát igénybe venni. Altadenában a FAIR-terv használata 28%-kal, Pacific Palisadesben 85%-kal nőtt az elmúlt évben.

A biztosítók és a katasztrófa-modellezés új korszaka

Az állam új szabályokat vezetett be, amelyek lehetővé teszik a biztosítóknak, hogy katasztrófa-modellezést építsenek be díjaikba, cserébe kötelező fedezetet kell nyújtaniuk a tűzveszélyes területeken. Az elemzők szerint ez a lépés elengedhetetlen a biztosítási piac stabilizálásához, ugyanakkor várhatóan növeli a biztosítási díjakat.

Mi lesz a jövő?

Kalifornia lakosai és biztosítói számára a mostani katasztrófa hosszú távú hatásokat hagy maga után. A biztosítók visszavonulása a magas kockázatú területekről, az állami beavatkozások és a növekvő biztosítási díjak új korszakot nyitnak az állam biztosítási piacán. Az érintettek azonban reménykednek abban, hogy az állami intézkedések és a közösségi összefogás segítségével sikerül átvészelniük a krízist.

Az aktuális helyzetről videó ITT látható.

Címlapkép forrása: Shutterstock