2024 szeptember 09

Joe Biden ismét botrányosan leszerepelt, Zelenszkijt Putyinnal keverte

Joe Biden amerikai elnök csütörtökön összekeverte alelnöke, Kamala Harris és republikánus riválisa, Donald Trump nevét. 81 éves Bident a hivatalban lévő demokrata képviselőtársak közül többen felszólították, hogy fejezze be újraválasztási kampányát.

Biden egyre nagyobb kételyekkel néz szembe adományozók, támogatók és demokrata párti társai részéről. Attól tartanak, hogy már nem képes legyőzni Trump volt elnököt a november 5-i választáson, vagy újabb négyéves ciklusra vezetni az országot.

„Nézze, nem választottam volna Trump alelnököt alelnöknek, ha nem lenne alkalmas az elnöki posztra. Szóval kezdjük ott” – mondta Biden a Reuters kérdésére válaszolva, hogy mennyire bízik Harrisben.

Ez néhány órával azután történt, hogy Joe Biden tévesen „Putyin elnökként” emlegette Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt.
„Hölgyeim és uraim, Putyin elnök úr” – mondta Biden a washingtoni NATO-csúcstalálkozón, és a teremben ülők zihálását váltotta ki, mielőtt kijavította magát.

Kínos kezdés a csúcstalálkozón

A csúcstalálkozón a terem felhördült, amikor Biden Zelenszkijt tévesen Putyinnak nevezte. A megjegyzésre a csúcstalálkozó egyik rendezvényén került sor, amelyen Biden a szövetségesekkel közösen kezdeményezést indított Ukrajna biztonsági szükségleteinek támogatására.

Zelenszkij Biden megjegyzésére azt válaszolta, hogy „én jobb vagyok Putyinnál”.

Biden válaszolt: „Sokkal jobb vagy”, mire a teremben néhányan felnevettek, mielőtt Zelenszkij belekezdett volna saját beszédébe.

A NATO-tagok most fejezik be a washingtoni csúcstalálkozót, amelyen kiterjesztették Ukrajnának a támogatást a Vlagyimir Putyin orosz elnök által 2022 februárjában indított invázió leküzdésére.

Biden kampánya két hete, a Trumppal szembeni gyenge vitateljesítménye óta kötélnek áll, 78 éves.

Eddig a képviselőház 213 demokrata képviselője közül 13. A szenátus 51 demokratája közül pedig egy, nyilvánosan felszólította az elnököt, hogy vonuljon vissza a versenyből. Többen is nyilvánosságra hozhatják aggodalmukat, ha rosszul szerepel.

Biden a sajtótájékoztató elején gyakran köhögött és időnként zavaros válaszokat adott, de válaszai egyre stabilabbak lettek, ahogy a riporterek kérdéseire válaszolt. Biden leküzdötte gyermekkori dadogását, és politikai pályafutása során gyakran elrontotta a neveket és rosszul beszélt.

Joe Biden: “Vissza kell fognom magam”

Azt mondta, hogy kicsit jobban „vissza kellene fognia magát”, és panaszkodott, hogy segítői néha túltervezik őt. „A feleségemtől kapom a pokolba” – mondta.

A sajtótájékoztató alkalmat adott Bidennek arra, hogy a világszínpadon elért sikereit hangoztassa, és bírálja Trumpot. Biden azzal érvelt, hogy Trump gyengítené a NATO-t, és az importált árukra kivetett meredek vámokkal felhajtaná az árakat az amerikai fogyasztók számára.

Elismerést aratott azért, hogy Svédországot és Finnországot bevitte a NATO-szövetségbe, és elmondta, hogy 50 nemzetet hozott össze Ukrajna támogatására. „Úgy gondolom, hogy én vagyok a legalkalmasabb személy a feladatra. Hogy Ukrajna ne bukjon el” – mondta.

A United Auto Workers szakszervezeti tisztségviselői csütörtökön találkoztak, hogy megvitassák a jelöltségével kapcsolatos aggályaikat – mondta három, az ügyet ismerő forrás – miután januárban támogatták Bident. A 400 ezer tagot számláló szakszervezet nagy befolyással bír az olyan ipari államokban, mint Michigan. Ezeket Joe Bidennek az újraválasztás megnyeréséhez el kell nyernie.

Joe Biden kampánya azzal érvelt, hogy a vita nem mozdította el drámaian a versenyt, még akkor is, ha az újraválasztáshoz vezető keskeny utat vázolt fel, amely elismerte, hogy számos olyan államban, amelyet 2020-ban megnyert, nehéz feladat vár rá.

Újabb felszólítások

Ez nem akadályozta meg, hogy a képviselőház további négy demokrata képviselője felszólítsa Joe Bident, hogy fejezze be a kampányát. Brad Schneider Illinois államból, Greg Stanton Arizonából, Ed Case Hawaiiról és Hillary Scholten Michiganből.

„Országunk érdekében itt az ideje, hogy az elnök átadja a stafétát a vezetők új generációjának” – fogalmazott Stanton közleményében.

A párt egyik kongresszusi vezetője sem szólította fel Joe Bident, hogy fejezze be jelöltségét, bár Nancy Pelosi volt házelnök szerdán elutasította, hogy azt mondja, maradjon versenyben.

A kampány megrendelt egy felmérést, hogy teszteljék, hogyan járna Kamala Harris alelnök, ha ő lépne Biden helyére jelöltként – közölte egy, az ügyet ismerő forrás.

A Reuters múlt héten közzétett felmérése szerint Harris nem járna jobban, mint Joe Biden, ha ő lenne a demokrata jelölt, mivel statisztikailag mindketten holtversenyben állnak Trumppal.

Olyan prominens adományozók, mint George Clooney színész, felszólították Bident, hogy lépjen vissza. Voltak arra utaló jelek, hogy Biden kampányműveletében is nőnek az aggodalmak.

A The New York Times arról számolt be, hogy néhány régi tanácsadója azon gondolkodik, hogyan lehetne meggyőzni őt arról, hogy ejtse az újraválasztási pályázatát. Míg az NBC News arról számolt be, hogy a kampány egyes munkatársai úgy vélik, nincs esélye a választás megnyerésére.

A Reuters/Ipsos múlt héten közzétett felmérése szerint Biden és Trump egyaránt 40%-kal áll. Más közvélemény-kutatások szerint Trump vezet Biden előtt, és egyes stratégák arra figyelmeztettek, hogy Trumpnak esélye van megnyerni olyan megbízhatóan demokrata államokat, mint New Hampshire és Minnesota.

Stratégiai feljegyzésében a kampány azzal érvelt, hogy mindig is szoros választásra számított, és három csatatérállamra összpontosítva nyerhet: Pennsylvania, Michigan és Wisconsin.

Ha megnyerné ezeket az államokat, más, megbízhatóan demokratának tartott államokkal együtt, 270 elektori szavazatot szerezne – ez a minimálisan szükséges az elnökség megszerzéséhez. Biden 2020-ban 306 elektori szavazatot szerzett.

A kampány a 2020-ban megnyert többi csatatérállamot úgy jellemezte, hogy „nem elérhetetlen”.