2024 december 22

Ismerkedj meg a jógával!

A jóga egyben filozófiai és gyakorlati tanítás is, mely több ezer éve keresi a választ a létezés kérdéseire. A szanszkrit eredetű judzs igéből származó szó jelentése: igába hajt, összeköt, alkalmaz. 

Mai értelmezésben inkább: kapcsolat, egyesülés. Ha tágabb értelemben világítjuk meg, akkor a mondanivalója, hogy összekapcsolódni eredeti természetünkkel, Istennel, kozmikus energiákkal. A jógikus filozófia alaptanítása szerint az ember nem anyagi test, hanem örökkévalóan boldog lélek.

A jógázás célja, hogy az ászanák alkalmazásával a test felkészüljön arra, hogy hosszú időn keresztül legyen képes meditálni, és visszataláljon önmagához, elérje a felszabadulást. Vagyis a jóga harmóniába hozza a testet, a lelket és a szellemet.

A Pranagarden ® oldalán szakértőket és megannyi információt találsz az ájurvédával kapcsolatban, és felfedezheted a jógát. 

Mi a jóga 8 lépcsőfoka?

Az egymásra épülő lépcsőfokok segítik a jógázót a végső cél megvalósításában. Ezek a Yama, a Niyama, az Ászana, a Pránajáma, a Pratjáhára, a Dháraná, a Dhjána és a Szamádhi.

Mit jelentenek a lépcsőfokok?

  • Yama: szabályrendszer, a társadalmi és személyes erkölcs alapelvei az erőszakmentesség, az igazmondás, a nem lopás, a hűség, a mohóság feladása.
  • Niyama: olyan előírások, amelyek az egyén számára a mértékadó életmódot és viselkedési normákat ismertetik. Szabályozzák a szokásokat és a személyiséget rendezik. Idetartozik a testi, lelki tisztaság, az elégedettség, a szent szövegek tanulmányozása és Isten létezésének elfogadása.
  • Ászana: azok a testtartások, amelyek segítik a fizikai korlátok – betegség, tunyaság, tompaság – legyőzését, hogy ne zavarják az elme működését
  • Pránajáma: légzésszabályozás, amely a pránát, vagyis az életenergiát segít kordában tartani. A gyakorlatokat addig kell végezni, amíg a légzés megnyugszik és nem zavarja az elmét.
  • Pratjáhára: érzékek visszavonását jelenti, ez segíti a gyakorlót abban, hogy csak befelé figyeljen, látását, hallását kizárja, ezáltal magasabb szintre jut.
  • Dháraná: a koncentráció gyakorlása, amely előfeltétele a helyes meditációnak, a mozgás, a légzés, a tudatosság összekapcsolódása.
  • Dhjána: ez a meditáció fizikai szinten zajló alapfoka, ahol folyamatos a koncentráció, nincs zavaró tényező.
  • Szamádhi: ez az állapot a tiszta légzésé, a gyakorló független a külső behatásoktól, az elme teljesen elcsendesedik, a lélek pedig felszabadul.

Miért válaszd a jógát?

A jóga nem csupán egy mozgásforma, hanem egy életfilozófia és életmód. Az ászanák gyakorlásával az egyensúly megteremtése a cél. A légzés fontossága az ászanákkal egyenrangú, feszültségoldó, izomlazító, segít a gyakorlatokban. A jóga a legjobb befektetés, megtérül a beletett energia, mindezen felül pedig a legtökéletesebb formula a stressz leküzdésében. A jóga egy olyan tevékenység, amit szinte bárhol végezhetsz, nem kell érte költségekbe sem verni magad.