Hogyan erősíthetjük a csontjainkat természetes módon?
Amikor a csontokra gondolunk, alighanem többnyire a testben fellelhető vázrendszer jut elsőre az eszünkbe, de az a helyzet, hogy a fogaink is épp olyan érintettek a dologban. A csontok sajnos idővel törékenyebbé válhatnak, aminek többek között hormonális okai is vannak.
Szerencsére több olyan hatóanyag is akad, amellyel eredményesen tudunk javítani a helyzeten. Ilyen a K2-vitamin és a kalcium is.
A K2-vitamin jelentősége
Ha azt kérdezzük, hogy a K2-vitamin mire jó, akkor alighanem sokan elbizonytalanodnak abban, hogy mi erre a helyes válasz. Alapvetően, amikor felfedezték a K-vitamint, akkor a véralvadásban való szerepe kapott rivaldafényt.
Érdekesség, hogy két változata is van, míg a K1 a növényekben található meg, addig a K2 az állati eredetűekben, illetve a fermentált élelmiszerben. Egyébként a bélben az előbbi is átalakul, és K2-vitamin lesz belőle.
Ha az a kérdés, hogy milyen ételeket fogyasszunk ahhoz, hogy bevihessük a szervezetünkbe, akkor meg kell említeni a sajtokat, a marhamájat, de a vajat és a savanyú káposztát is. Ezek nem kerülnek sokba, célszerű pénzt költeni rájuk.
A kutatások alapján feltételezhetjük, hogy a K-vitaminnak szerepe van a csontok növekedésében és azok egészségének megőrzésében is. Az USA medical kínálatában találunk megfelelő táplálékkiegészítőt, amivel pótolhatjuk, de ha bármilyen gyógyszert kell szednünk, akkor az alkalmazás előtt feltétlenül egyeztessünk az orvosunkkal.
A kalcium is fontos a csontoknak
Gyermekkorunkban is hallottuk elégszer, hogy igyunk tejet, hogy a csontjaink erősek legyenek. Ez pedig a kalcium miatt volt általános javaslat.
De nemcsak a csontjainknak fontos ez a mikrotápanyag, hiszen részt vesz a normál véralvadási, illetve energiatermelő anyagcsere-folyamatokban. Az izmok egészségéhez, sőt, még az emésztéshez is fontos, hogy megfelelő mennyiségben legyen jelen a szervezetünkben.
A testünk maga is azon van, hogy mindig elegendő legyen ebből az anyagból a vérben, ezért amikor a szintje lecsökken, olyan folyamatok indulnak be, aminek következtében a csontokból szabadul fel kalcium, ami kedvezőtlen hatást jelent. Ezt elkerülhetjük, ha étrend-kiegészítő formájában gondoskodunk a szükséges mennyiségről.
Ezekre megéri költeni, hiszen az egészségünket javíthatjuk velük. Ugyanakkor ételekből is magunkhoz vehetjük a legtöbb vitamint, a kalcium a tejen és tejtermékeken felül megtalálható néhány halban, a tofuban, leveles zöldségekben, a hüvelyesek, gabonák, a dió és a magvak nagy része is tartalmazza.
Legyünk körültekintőek!
Habár a táplálékkiegészítőket arra tervezték, hogy pozitív hatást gyakoroljanak a szervezetünkre, nem szabad átesni a ló túlsó oldalára, azaz mindig a javasolt mennyiségben ajánlott fogyasztani őket.
Ha pedig bármilyen betegségben szenvedünk, illetve rendszeresen szedünk gyógyszereket, akkor mindenképpen egyeztetnünk kell a kezelőorvosunkkal is. Amennyiben ezeket szem előtt tartjuk, akkor hatásosan tehetünk velük az egészségünk megőrzéséért.