Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 21

F1 Holland Nagydíj: Első szabadedzés eredmények, Verstappen megpördült

Szélben, esőben kezdődött, napfényes, száraz pályán zárult a F1 Holland Nagydíj első szabadedzése, melynek utolsó perceiben mindenki beleadott mindent. Lando Norris diktálta a tempót az első szabadedzésen, a McLaren pilótája végzett az élen egy órán át, melyen a korai esőzés után változó pályaviszonyok uralkodtak.

Négy héttel az F1 utolsó, nyári szünet előtti, belgiumi szabadedzése után esős és szeles idővel kezdődött a szezon második fele, amikor helyi idő szerint 12:30-kor zöldre váltottak a lámpák az FP1-es szabadedzésen Zandvoortban, ami azt jelentette, hogy az autók nem siettek ki a bokszutcából.

Pierre Gasly volt az első, aki felfedezte a pályát az Alpine-ra csavarozott nedves időjárási gumikkal, alig néhány órával azután, hogy megerősítették, hogy a francia csapattársa 2025-ben az alakulat jelenlegi tartalékversenyzője, Jack Doohan lesz.

Míg Gasly „elég vadnak” nevezte a körülményeket, Nico Hulkenberg ezt saját maga tapasztalta meg, amikor elakadt és a kavicságyon keresztül küldte Haasát, mielőtt visszatért volna a pályára. Mások is tesztelték a határokat, és azok között, akik korán a pályán voltak, volt Robert Shwartzman is, aki újoncként futott Valtteri Bottas Kick Sauberjének volánja mögött.

F1 hivatalos oldala

Annak ellenére, hogy az eső 10 perccel az óra után elállt, a szél és az állóvíz még mindig kihívást jelentett az ülés előrehaladtával. Hulkenberg ismét leszaladt a pályáról, a VF-24-es látszólag problémákkal küszködött, míg a többiek továbbra is rúgták a fröccsöt, ahogy a pálya fejlődött.

Max Verstappen

Max Verstappen megpördült, amikor az elsők között futott az intermediate gumikkal, ami rövid időre előhozta a sárga zászlókat. A hollandnak azonban nem esett baja, aki az időmérőlista élére állt, mielőtt George Russell megelőzte volna, aki szintén az intermediate-eken versenyzett. (F1 Holland Nagydíj)

Ahogy a pálya tovább száradt, és a versenyzők egyre jobban kezdtek nyomni – ami egyesek számára további pályán kívüli kitérőket eredményezett -, néhányan az utolsó 10 percre a slick gumikkal kockáztattak. Ezek között volt Norris is, aki rögtön a leggyorsabb lett, és három másodperccel gyorsabb kört futott, mint az intermediate gumikon.

A brit azonban nem sokáig maradt az élen, mivel az idők gyorsan tovább zuhantak, miközben a mezőny nagy része slick gumikra váltott. A beérkező körök és a pályán zajló rengeteg forgalom után Norris volt az, aki a lágy gumikon elért 1.12,322 perces idejével visszatért a P1-re, 0,201 másodperccel megelőzve Verstappen Red Bullját.

Hamilton

Lewis Hamilton lett a Mercedes harmadik leggyorsabbja, míg Carlos Sainz a negyedik helyre csúszott be, miután a közepes gumikon futott a Ferrarival. Russell lett az ötödik, őt Alex Albon követte a szemet gyönyörködtető hatodik helyen a Williamsszel, Oscar Piastri pedig a hetedik helyen a McLarennel.

A Haas párosa, Hulkenberg és Kevin Magnussen a nyolcadik, illetve kilencedik lett, míg Zhou Guanyu a Kick Sauberrel zárta a top 10-et. Ezzel az Aston Martinban Lance Stroll, a Red Bullban Sergio Perez, a Ferrarinál Charles Leclerc, a RB-ben Yuki Tsunoda, az Aston Martinban pedig Fernando Alonso megelőzte a P11-ről a P15-re.

Víztócsák

Shwartzman a P16-ban fejezte be a szereplését a Kick Saubernek, megelőzve a Williamses Logan Sargeant a P17-ben és Esteban Ocon Alpine-ját a P18-ban. Daniel Ricciardo a 19. lett az RB-nek, míg Gasly a 20. helyen zárta a sort.

Az F1 Holland Nagydíj első edzésének befejeztével a csapatoknak és a versenyzőknek lehetőségük lesz az eligazításra és a szünetre, mielőtt helyi idő szerint 16 órakor visszatérnek a pályára a második edzésre.