2024 augusztus 06

Ezért nincs az EB-n bronzmérkőzés

A szerdai nappal véget értek az elődöntők és már biztosan tudjuk, hogy Spanyolország vagy Anglia fogja megszerezni a 2024-es Európa Bajnoki címet. Már csak egy kérdés maradt, mivel így egyértelmű az első és a második hely: Ki kapja a bronzérmet?

Elődöntőt vesztett csapatok

Az elődöntőn Franciaország Hollandia páros búcsúzott. Mindkét meccs elég szorosan alakult, de végül hosszabbítás nélkül fordítani tudott a spanyol és az angol válogatott is. Így 2-1 lett mindkét mérkőzés eredménye a 0-1 ről. Magától értetődő lenne, ahogyan a világbajnokságon és minden egyenes kieséses szakaszban történő bajnokságban, hogy az elődöntőt vesztett csapatok küzdenek meg egy külön mérkőzésben a bronz éremért, de ez az Eb esetén nem történik meg. Miért?

Mi az oka hogy nincs bronzmérkőzés?

Az utolsó bronzmérkőzés, amit Eb-n játszottak 1980-ban volt. Ebben az évben Csehszlovákia és Olaszország küzdhetett meg a harmadik helyért. A meccs igen izgalmasnak ígérkezett 1-1-es állás után büntetőben dőlt el a végeredmény amit Olaszország nyert végül 8-9-re. A mérkőzés a pályán tapasztalható izgalmak ellenére a stadionok alacsony látogatottsága és a gyenge televíziós nézettség miatt szenvedett. A mérkőzés jelentőségének és a közvélemény érdeklődésének hiánya miatt az UEFA a következő tornákon eltörölte a harmadik helyért zajló rájátszást.

Az Európa-bajnoksággal ellentétben más nagy nemzetközi tornákon megmaradt a harmadik helyért folyó rájátszás. Ilyen a világbajnokság, a Copa America és az Afrikai Nemzetek Kupája. Ezeken a versenyeken továbbra is a vesztes elődöntősök közötti mérkőzésen dől el, hogy melyik csapat végez a harmadik helyen.

A 2022-es katari világbajnokságon például Horvátország Marokkó legyőzésével biztosította be a harmadik helyet. Hasonlóképpen a 2024-es Copa America is tartalmaz egy harmadik helyért zajló rájátszást, ahol a vesztes elődöntősök a bronzéremért küzdenek. A harmadik helyért folyó mérkőzés jelenléte ezeken a tornákon több célt is szolgál.

Mi lesz a sorsa Franciaországnak és Hollandiának?

Egész egyszerű, nem lesz semmi. Az Európa Bajnokságon csak első és második helyezettet hirdetnek, a többi bajnoksággal ellentétben. A foci természetesen magáról a játékról és a helyezettekről szól, de ami annál is fontosabb a pénz. Azért ilyen eredményes és híres a mai futball mert élteti a közönség és ezáltal áramlik bele a pénz. Úgy tűnik egy ilyen kérdésnél, mint a bronzmérkőzés fontosabb a pénz. Ez felvethet kérdéseket az emberekben, de az UEFA is egy vállalat és ő se szeretne ingyen szervezni egy mérkőzést csak azért mert ez a szokás.