
Erős első negyedévet zárt a Mol – Közel 186 milliárdos üzleti eredmény stabil profit nehéz időkben is
Erős negyedévet zárt a Mol 2025 első három hónapjában. 185,8 milliárd forintos üzleti eredménnyel és 152,3 milliárd forintos nettó nyereséggel indította az évet a vállalat. A növekedést az Upstream és a fogyasztói üzletág húzta, míg a Downstream terület és a körforgásos gazdaság vegyes képet mutatott. A geopolitikai bizonytalanság ellenére a menedzsment stabil teljesítményről számolt be.
A Mol 2025 első negyedévében 185,8 milliárd forintos (483 millió dolláros) üzleti eredményt ért el, jelentősen meghaladva az egy évvel korábbi 151 milliárd forintot (420 millió dollár). A társaság minden főbb szegmense hozzájárult az eredményjavuláshoz, különösen az Upstream és a Fogyasztói Szolgáltatások teljesítettek jól.
A Mol árbevétel és eredményadatainak minden mutatója emelkedett
A Mol nettó árbevétele az idei első negyedévben 2171 milliárd forint volt, szemben az előző év hasonló időszakában elért 2046 milliárd forinttal. Dollárban számolva viszont enyhe csökkenés látszik: 5,646 milliárd dollár az idei érték, míg tavaly 5,718 milliárd dollár volt.
-
Tiszta (újrabeszerzési árakkal becsült) EBITDA: 318,8 milliárd Ft (833 millió USD) – tavaly: 257,7 milliárd Ft (718 millió USD)
-
Nettó eredmény: 152,3 milliárd Ft (393 millió USD) – tavaly: 95,9 milliárd Ft (265 millió USD)
Upstream: erős teljesítmény a termelésnek köszönhetően
A kutatás-termelés (Upstream) üzletág 15 százalékos EBITDA-növekedést ért el, 121,7 milliárd forintot (317 millió dollár) produkálva. Az átlagos napi termelés 93 ezer hordó olajegyenérték (mboepd) volt, kissé elmaradva a tavalyitól, főként a közép- és kelet-európai csökkenések miatt. A belföldi termelés részben ellensúlyozta ezt a visszaesést.
Downstream: mérsékelt javulás, nehéz finomítói környezet
A feldolgozás és kereskedelem (Downstream) területnek nem kedvezett a csökkenő finomítói árrés, ugyanakkor a javuló kapacitáskihasználás és az emelkedő feldolgozott mennyiségek segítették a szegmenst. A tiszta EBITDA 115 milliárd forint (300 millió dollár) lett, ami 2 százalékkal magasabb az előző évinél. A petrolkémiai üzletág továbbra is veszteséges, bár a volumennövekedés itt is kimutatható– jelentette meg az első negyedéves jelentést az olajipari vállalat a BÉT oldalán.
A fogyasztói szolgáltatások területén kétszámjegyű növekedés
A fogyasztói üzletág EBITDA-ja elérte a 60,6 milliárd forintot (158 millió dollár), ami 10 százalékkal haladja meg a tavalyit. Az üzemanyagértékesítés különösen Romániában és Horvátországban javult. A Fresh Corner hálózat bővítése tovább folytatódott, a nem üzemanyag-jellegű termékek értékesítése is nőtt, igaz, mérsékeltebb ütemben.
Körforgásos gazdaságban fókuszban a visszaváltás
A körforgásos gazdasági szolgáltatások eredményét főként egyszeri tételek javították, az alaptevékenység viszont továbbra is negatív tartományban maradt. A beruházások fókusza a visszaváltási rendszerre összpontosult. Már 4 800 visszaváltó pont működik országszerte. A napi visszaváltott mennyiség 6,5 millió darab.
Emellett folytatódik a hulladékudvarok fejlesztése és az energetikai hulladékhasznosító projekt előkészítése is.
A Mol vezetői értékelése szerint stabil a negyedéves teljesítmény
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója stabilnak nevezte a negyedéves teljesítményt, amelyet geopolitikai feszültségek és gazdasági bizonytalanság közepette sikerült elérni. A Mol vezetője a továbbiakban is változékony körülményekre számít, de szerinte az eddigi eredményekre támaszkodva az újabb nehézségek sem jelenthetnek akadályt a vállalat előtt, amelynek a versenyképesség érdekében továbbra is a hatékonyságra, a belső teljesítmény javítására kell összpontosítania. Kiemelte:
-
a javuló belső teljesítményt,
-
a költségvetési fegyelmet,
-
a körültekintő beruházásokat és az
-
integrált működési modellt, mint a siker kulcsait.
A vezető szerint a következő időszak is kihívásokkal teli lesz, de a vállalat felkészült a változások kezelésére.
A Mol Nyrt. a BÉT prémium kategóriás kibocsátója. Részvényei csütörtökön 3000 forinton zártak, az elmúlt egy évben 2 558 és 3 148 forint között mozgott az árfolyam.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock