
Elképesztő szexbotrány – Masragú szereztesek paráználkodtak
Több mint 13 magas rangú pap létesített szexuális kapcsolatot egy thaiföldi nővel, akit bőkezűen megjutalmaztak hallgatásáért.
Thaiföldön egy szexbotrány megingatta a buddhista szerzetességbe vetett bizalmat. Ez a történet olyan férfiakról szól, akik szexuális kapcsolatot létesítettek, de nem lett volna szabad. Mert elkötelezték magukat a vallásuk szolgálata és az erkölcsös élet mellett. Szerénynek tűntek az emberek előtt, és elkötelezettek voltak hitük tiszta tanításai iránt, de az igazi életük most valami teljesen mást mutat.
Tudomásunk szerint ezek apátok és magas rangú szerzetesek Bangkok és Phitsanulok, Saraburi, Ayutthaya, Samut Sakhon, Phichit és Chachoengsao templomaiban.
Thaiföldi buddhizmus eddigi legnagyobb válsága
A thaiföldi buddhizmus vitathatatlanul eddigi legnagyobb válságával néz szembe. Július elején fokozatosan napvilágra került egy szexbotrány, amelyben több mint egy tucat szerzetes vett részt. A botrány zsarolási kísérletről, adományok elsikkasztásáról és az ország spirituális vezetőibe vetett bizalom hatalmas elvesztéséről szól számol be róla a német Spiegel politikai hírmagazin.

Thaiföld lakosságának kilencven százaléka buddhistának vallja magát. A narancssárga köpenyes férfiak erős erkölcsi pozíciót töltenek be a társadalomban – a kérdés most az, hogy ebből mennyi marad meg a botrány után.
A rendőrség letartóztatott egy nőt Bangkok közeléből, Nonthaburi tartományból. A vádak szerint legalább 13 egyházi személlyel és magas rangú szerzetessel létesített szexuális kapcsolatot. Az esetre akkor derült fény, amikor egy köztiszteletben álló bangkoki szerzetes váratlanul lemondott és eltűnt. A nőt azzal vádolják, hogy videó- és képanyaggal zsarolta a papságot. A thai média szerint a rendőrség 80 763 releváns fájlt talált a mobiltelefonján. Az őrizetben lévő nőt zsarolással, pénzmosással és lopott áruk fogadásával vádolják.
Szerzetesek – Nyolcvanezer kopromitáló felvétel
„Átvizsgáltuk a pénzügyi tranzakcióikat, és számos templomokhoz fűződő kapcsolatot találtunk” – mondta egy rendőrségi szóvivő a múlt héten. Több szerzetes is érintett volt az ügyben.
A nő bankszámlájára állítólag 385 millió thai baht érkezett az elmúlt három évben, ami több mint tízmillió eurónak felel meg. A rendőrség szerint a nő a pénz nagy részét már online kaszinókban költötte szerencsejátékra. A vádlott egy televíziós interjúban elmondta, hogy hallgatásáért cserébe sok pénzt kapott ajándékba, köztük egy Mercedes-Benz SLK200-ast. Megbánta tettét, mondván, anyagi gondjai miatt cselekedett így.

Azóta legalább kilenc papot eltávolítottak hivatalából és elbocsátottak, és a vizsgálatok folyamatban vannak. Az országban azonban csak most kezdenek beszélni ezeknek az incidenseknek a hatásáról. Míg a múltban többször is megrázták a templomi világot kisebb botrányok – droggal felturbózott partikban részt vevő szerzetesek, sikkasztott pénzek és szexuális kapcsolatok –, ez az ügy nagyobb szabású. Ezúttal magas rangú szerzetesekről és állítólag az évek során kifizetett halgatási pénzek millióiról van szó. Ez a pénz valószínűleg elsősorban a hívek adományaiból származik.
Az eset megváltoztathatja a thai társadalmat
A nőnek kell vállalnia a hibát. A szerzetesek ismét persze csak áldozatok.”
Az esetnek ereje van megváltoztatni a mélyen konzervatív Thaiföldet. A thai szerzetességbe vetett bizalom megrendült. Felmérések szerint a buddhistáknak csak valamivel kevesebb, mint a fele hisz a papság erkölcsi integritásában. Az eset feminista vitát is kiváltott. Sokan, különösen a fiatalabbak, azt kérdezik, hogy a botrányban érintett nő miért egyedüliként a különös ellenségeskedés célpontja.
Az ország körülbelül 40.000 templomában élő szerzetesek gyakorlatilag szinte semmit sem birtokolhatnak. Rangjuktól függően havi 65 és 900 euró közötti élelmiszersegélyt kapnak, és élelmiszer- és pénzadományoktól is függenek. A thai emberek évente több millió dollárt adományoznak. A szerzetesek a szegény emberek képét mutaták, akik lemondtak minden világi vágyról.
De Thaiföld théraváda buddhizmusában az arany és a pompa nem csak a templomok berendezésében rejlik. A valóságban sok pap luxusban él. Eddig a hívők tolerálták ezt – vagyis inkább keveset tudtak róla: egyes templomok vagyonának elszámolása átláthatatlan.
Most sokan kérdezik: Hogyan lehetséges, hogy évek óta sikkasztanak adományokat? Átláthatóságot követelnek a pénzkezeléssel kapcsolatban. Eddig ilyen átláthatóság nem volt. „Dühös vagyok a szerzetesekre” – mondja egy bangkoki hívő. „Ők határozzák meg mindannyiunk számára az erkölcsi normákat.”
„Nagyon körültekintőnek kell lennünk azzal, hogy hová adományozunk” – mondja egy buddhista nő az ország északkeleti részén, Sakon Nakhonban. Fontolgatja, hogy abbahagyja a szerzeteseknek az adományozást, akik minden reggel üres kosarakkal járnak át a faluján. „Melyik templomban bízhatunk még?”
Thaiföld – A kritika elsősorban a nőre irányul
„Ez csak a kezdet” – olvasható egy dühös kommentárban a Bangkok Postban. A szexbotrány leleplezi a hazugságok és a képmutatás rendszerét. Megmutatja, hogyan élnek luxuséletet vezető buddhista klerikusok Thaiföld mélyen feudális, klerikális rendszerében. A rendszer leigázza a hívőket. „Kevésen merik megkérdőjelezni a szerzeteseket.”
„Ismét szembetűnő nemi elfogultságot látunk” – mondja Thararat Panya, a bangkoki Feminist Legal Support szervezet munkatársa. „A nőnek kell vállalnia a hibát. A szerzetesek ismét az áldozatok.” Sok thai számára a nő „egy prostituált, aki elcsábítja a szerzeteseket”. Ami a vallást illeti, az első reflex mindig az, hogy mindenáron megvédjék a szerzeteseket.
Ám most már olyan hangok is hallatszanak, hogy a nő videós bizonyítéka nélkül a buddhista rendszerben mélyen gyökerező visszaélések soha nem kerültek volna napvilágra. A papság erkölcsi hanyatlása túl nagy ahhoz, hogy tétlenek maradjanak. A thai rendőrség országos vizsgálatot ígért, és panaszvonalat hozott létre a nyilvánosság számára. Phumtham Wechayachai ügyvezető miniszterelnök szigorúbb átláthatósági szabályokat fontolgat a szerzetesek pénzügyeire vonatkozóan. A Buddhizmus Nemzeti Hivatala pedig megígérte, hogy minden szerzetest kivizsgál, kortól függetlenül.
Még Thaiföld hivatalos buddhista őre, Vajiralongkorn király is megszólalt. Azt mondta, hogy idén a születésnapján nem adományoz új szerzetesi címeket. Több tucatnyi, már adományozott papi címet szándékozik visszavonni.
Tehát minden ember közül a király, aki eddig kevésbé a nép iránti elkötelezettségével, és inkább számos egyéb ügyével keltett figyelmet, az ország legfőbb erkölcsi őrzőjévé emelkedett.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.