Eliminációs diéta a potenciális ételallergia felderítésére a kutyáknál
Amennyiben azt tapasztalod, hogy a kutyád állandóan vakarózik, és mindent megtesz annak érdekében, hogy enyhítse a viszketést, például megállás nélkül nyalogatja vagy rágja az adott testrészt, azt semmiképpen se hagyd figyelmen kívül, hiszen ezek a jelek utalhatnak akár ételintoleranciára is. De árulkodó lehet még az is, ha a bőre kipirosodik és kiütéses lesz, vagy különböző gyomorpanaszok gyötrik.
Ilyenkor a legtöbb gazdi kétségbeesetten kezd el keresgélni az interneten, ahol az esetek nagy százalékában azt fogja olvasni, hogy a kedvencének hipoallergén tápra van szüksége. Bár ezeknek az összetevői kisebb valószínűséggel okoznak allergiát, mint egy átlagos táp, de egyszerűen nem létezik olyan hipoallergén eledel, ami minden egyes ételérzékenységgel küzdő ebnek megfelelő lenne.
Mi lehet a megoldás?
Tökéletesek lehetnek a BARFSHOP.hu által forgalmazott fagyasztott húsok kutyáknak, amelyeket külön is összeválogathatsz, de találsz náluk komplett eliminációs menüket és egy STOP allergia húscsomagot is
Ugyanis ilyenkor érdemes inkább megpróbálkozni az eliminációs diétával, amelynek lényege, hogy az alapoktól építed fel a kedvenced étrendjét, és mindeközben megpróbálsz rájönni arra, hogy a szervezete mit tolerál, és mit nem.
Hogyan építsd fel az eliminációs diétát?
A kizárásos étrend megkezdésének egyik legjobb módja, ha kiválasztasz egy olyan húsfajtát, amelyet a kutyusod korábban még soha nem fogyasztott – ez lehet akár nyúl, bárány, kecske vagy akár ló is -, és nyolc hétig csak ebből szabad adnod neki.
Ami a hús mennyiségének meghatározását illeti, létezik egy nagyon jó ökölszabály, aminek értelmében a 10 kg feletti kutyáknak a saját testsúlyuk 2%-át kell, hogy megkapják. Ez a szám a kistestű ebek esetében pedig 4-5%. Az első héten kezd az etetést a darált csontos hús, a színhús és egy fajta reszelt zöldség triójával, 40-30-30% arányban. Aztán a második héttől már adhatsz a kutyusodnak belsőséget is, amelynek köszönhetően az arányok némileg módosulnak 40, 30, 10 és 20%-ra.
Ha ezt nyolc hétig betartod, akkor a kutyusod szervezete megtisztul az allergénektől, és nagy eséllyel az intoleranciára utaló tünetek is elmúlnak majd. Ha pedig a diétát követően ismét egy potenciális allergénnel kezded el etetni a kutyádat, és újra megjelenik a vakarozás valamint a gyomorprobléma, akkor már tudni fogod, hogy ez az élelmiszer a jövőben tabu. Abban az esetben viszont, ha mégsem múlnak a tünetek, akkor nem ételallergiáról van szó. Ilyenkor tanácsos szakemberhez fordulni.
Légy résen!
Ha a kutyád allergiás tünetei végre elmúltak, és sikerült azonosítani azt az összetevőt, ami felelős érte, akkor egy kicsit fellélegezhetsz, de ne túlságosan. Az allergia vagy az intolerancia ugyanis bármikor és bármilyen táplálékra reagálva jelentkezhet. Annak érdekében tehát, hogy a kutyád tünetmentes maradjon, kerüld a túlzottan feldolgozott vagy rossz minőségű összetevőkből készült ételeket, és folytasd továbbra is a nyerstetetést.