Hol bujkál a legkeresettebb drogbáró? 200 ezer eurós vérdíj a nyomravezetőnek
Európa egyik legkeresettebb drogbárója Sierra Leonéban bujkál. A nemzetközi hajtóvadászatban megtalálták Bolle Jos néven ismert kokainkirály tartózkodási helyét. Elfogása érdekében 200 ezer eurós nyomravezetői díjat ajánlottak fel.
Európa egyik legismertebb és legkeresettebb bűnözőjét, Jos Leijdekkerst, több évnyi nyomozás után Sierra Leonéban találták meg. A 33 éves Leijdekkers, akit június 25-én távollétében 24 év börtönbüntetésre ítélt a rotterdami bíróság több mint 7 tonna kokain csempészetéért, Hollandia egyik legkeresettebb férfija. A „Bolle Jos” a drogbáró néven ismert bűnöző a nemzetközi kokainkereskedelem kulcsfigurája, és hosszú ideje a legkeresettebb személyek európai körözési listáján szerepel – közölte a holland ügyészség szóvivője pénteken a Reuters hírügynökséggel.
A drogbáró több éve bujkál
Leijdekkers ellen számos komoly vád merült fel. Tavaly távollétében 24 év börtönbüntetésre ítélték Hollandiában hét tonna kokain csempészete és egy gyilkosság elrendelése miatt. Ezen kívül egy belga bíróság további tíz év szabadságvesztéssel sújtotta kábítószerkereskedelem és testi sértés miatt. A holland hatóságok szerint a 33 éves férfi különösen Rotterdam és Antwerpen kikötőin keresztül szervezett kokaincsempészettel eurómilliókat keresett.
A nyomozók kezdetben Törökországot sejtették búvóhelyeként, azonban fél éve már biztosak voltak abban, hogy Sierra Leonéban tartózkodik. Elfogása érdekében 200 ezer eurós nyomravezetői díjat ajánlottak fel.
Politikai botrány árnyékában
Az ügy akkor kapott különös fordulatot, amikor a NOS holland közszolgálati televízió szombat esti hírműsora egy felvételt mutatott be, amelyen Leijdekkers a nyugat-afrikai ország elnökének társaságában látható. A felvétel szerint a bűnöző az államfő lányának oldalán vett részt egy templomi eseményen.
Sierra Leone kormánya hivatalos nyilatkozatban hangsúlyozta, hogy az elnök nem volt tisztában Leijdekkers személyazonosságával vagy a vele szemben felhozott vádakkal. A kabinet vizsgálatot rendelt el, és az ország rendőrsége jelezte, hogy kész együttműködni a holland hatóságokkal és az Interpollal.
A kiadatás kérdése és jogi akadályok
Bonyolítja a helyzetet, hogy Sierra Leone és Hollandia között nincs kiadatási egyezmény, így Leijdekkers hazahozatala nemzetközi jogi akadályokba ütközhet. Az ügy politikai érzékenysége miatt azonban nagy nyomás nehezedik mindkét ország hatóságaira, hogy megoldást találjanak.
Kokainkereskedelem és nemzetközi bűnszervezetek
A drogbáró esete ismét ráirányította a figyelmet a nemzetközi kokainkereskedelemre, amelyben Nyugat-Afrika egyre jelentősebb szerepet játszik tranzitállomásként. A Rotterdam és Antwerpen kikötői az elmúlt években a drogcsempészet fő célpontjaivá váltak Európában, és az ilyen bűnszervezetek felszámolása továbbra is nagy kihívás a hatóságok számára.
Az ügy nemcsak a bűnüldözési hatékonyság kérdéseit veti fel, hanem az országok közötti jogi és politikai együttműködés fontosságát is hangsúlyozza. Vajon sikerül Leijdekkers-t kézre keríteni, és miként hat ez a nemzetközi drogkereskedelemre? A következő hetek valószínűleg választ adnak ezekre a kérdésekre.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock