DART-küldetés törmelékei a Föld felé tartanak – Videón
2022-ben a NASA történelmet írt a DART (Double Asteroid Redirect Test) űrszondájával, amely sikeresen ütközött a Dimorphos aszteroidával, megváltoztatva annak pályáját a Didymos körül. Az ütközés eredményeként nagy mennyiségű törmelék szabadult fel, amely mostanra a Naprendszer különböző részein terjed.
Friss modellezés, amely a The Planetary Science Journal szeptemberi számában lesz közzétéve, arra utal, hogy ezek a kisebb meteoroidok idővel elérhetik a Marsot és a Földet is. Bár ezek a részecskék megfigyelhetők lesznek, szerencsére a Földre nem jelentenek veszélyt.
DART-küldetés: Első lépés a bolygóvédelemben
- szeptember 26-án a DART űrszonda mintegy 6,1 km/s sebességgel csapódott a 151 méteres Dimorphos aszteroidába. A becsapódás következtében a kisbolygó pályája több mint fél órával rövidült. A NASA ezzel bebizonyította, hogy a bolygóvédelem részeként lehetséges egy aszteroida pályáját megváltoztatni – ez a technológia hasznos lehet egy esetleges jövőbeli aszteroida-veszély esetén.
A törmelék és annak útja
A DART becsapódásakor a LICIACube (az olasz űrügynökség apró műholdja) rögzítette az aszteroidából kilökődött anyagot, amely mostanra a Naprendszerben szétszóródik. A kutatók szimulációkat végeztek hárommillió részecskével, amelyek mérete 30 mikron és 10 cm között változott. Ezek a részecskék több száz méter/s sebességgel mozognak, de néhányuk akár 2 km/s sebességgel is haladhat.
A Hera küldetés és a további vizsgálatok
Az Európai Űrügynökség (ESA) októberben indítja útjára a Hera űrszondát, amely közelebbről vizsgálja majd a Dimorphos aszteroidát. Célja a törmelékek további tanulmányozása, és az aszteroida szerkezetének, tömegének felmérése lesz. Ezen adatok segítségével jobban megérthetjük a kinetikus ütközés módszerét, és alkalmazhatjuk azt a jövőbeni bolygóvédelmi stratégiákban.
Ez a ritka lehetőség arra, hogy tanulmányozzuk az űrtörmelék más égitestekhez való eljutását, és hozzájárul a jövőbeli űrmissziók és bolygóvédelmi technikák kidolgozásához.