Csökkent az álláskeresők száma, a kormány továbbra is támogatja a munkaerőpiacot
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) legfrissebb adatai szerint 2024 decemberében mindössze 220,8 ezer fő szerepelt az álláskeresői regiszterben, ami több mint 4 ezer fős csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. Az álláskeresők száma nemcsak éves, hanem havi szinten is mérséklődött, így a munkaerőpiac továbbra is stabilizálódik és erősödik.
A magyar munkaerőpiac javulása
Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikai államtitkára kiemelte, hogy a magyar munkaerőpiac fejlődésében a 15-64 éves korosztály gazdasági aktivitásának élénkülése, valamint a nyugdíjas korúak munkavállalási kedvének növekedése is kulcsszerepet játszik. Ezek a tényezők együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy egyre több magyar állampolgár csatlakozzon a munkaerőpiacra. A 2010 óta történt növekedés 1 millió fővel gyarapította a munkavállalók számát.
Álláskeresők támogatása és kormányzati Intézkedések
A kormány továbbra is kiemelt figyelmet fordít az álláskeresők támogatására. Ennek érdekében elindították az Ifjúsági garancia plusz programot, amely a 30 év alatti fiatalokat segíti a munkavállalásban, valamint egy másik uniós finanszírozású projektet a 30 év feletti álláskeresők számára. Mindkét kezdeményezés célja, hogy bértámogatással, lakhatási és utazási térítésekkel segítse a munkába állást. A programoknak köszönhetően eddig mintegy 27 ezer álláskeresőnek sikerült elhelyezkednie.
Az új Gazdaságpolitikai akcióterv és a minimálbér növekedése
A kormány célja, hogy a családok jövedelme növekedjen, ezért indították el az Új gazdaságpolitikai akciótervet, amely 21 intézkedést tartalmaz. Ennek keretében hároméves bérmegállapodás született, amelynek értelmében a minimálbér 2027-re 40 százalékkal emelkedik. Az idén 9 százalékos, 290 800 forintra történő emelés után 2026-ban 13 százalékkal, 328 600 forintra, míg 2027-re további 14 százalékkal, 374 600 forintra nő a minimálbér. A kormány a bérmegállapodás biztosítása érdekében támogatja azokat a munkáltatókat, akik minimálbérrel foglalkoztatnak munkavállalókat. Nekik a megnövekedett szociális hozzájárulási adót „csúsztatott” fizetési ütemezéssel kell majd teljesíteniük.
A kormányzat folyamatosan dolgozik azon, hogy a munkaerőpiac még több ember számára biztosítson munkalehetőséget, és a családok jövedelmét növelje, ezzel erősítve Magyarország gazdasági stabilitását.
Címlapkép forrása: Shutterstock