2024 november 18

Csökken a bizonytalanság a tőzsdéken – így áll a VIX

Az előző cikkünkben reflektáltunk arra, hogy erős esés várható a piacokon, mivel a COVID-19 még mindig köztünk van és soha nem látott számokat produkál. Az S&P 500 3400-as támasz szintje október utolsó hetén elesett, pedig fontos technikai szint volt. 

Vessünk egy pillantást a VIX indexre, ami a piacon lévő volatilitás egyik legegyértelműbb mutatója.

Az S&P 500 és a VIX index grafikonján látható, hogy a felpattanás utáni hónapokban, időszakosan nőtt a feszültség a piacokon. Azokban az időkben, amikor a volatilitás megnőtt, ami jellemzően 5-10 kereskedési napig tartott, az S&P 500 esett, és nem is akármilyen mértékben.

S&P 500 és a VIX chartja

Ez a volatilitás egy folyamatosan csökkenő trendet formázott a piacon, amit végül a múlt héten át tudott törni a VIX árfolyama. Ha ezt a csökkenő trendből való kitörést úgy értelmezzük, mint a részvények esetében, akkor további volatilitás várható a piacon, ami a részvényárak és a piac csökkenéséhez vezethet. Ez akár 20-30%-os esést is előidézhet az S&P 500-ban, de akár a tavaszi aljakat is tesztelheti az árfolyam.

Ha hetes grafikonon vizsgáljuk meg a volatilitást, azt láthatjuk, hogy a 40-es fölé, az elmúlt 30 évben, mindössze 9 alkalommal, míg 50-es érték fölé kétszer ment az árfolyam, a 2008-as GFC és a jelenlegi egészségügyi válság idején.

A grafikonon látszik, hogy amennyiben a VIX a 40-es érték fölé ment, de nem tudta áttörni az 50-es szintet, akkor hirtelen lecsökkent a piacon lévő kockázat, és minden normalizálódott, míg az 50-es szint törése valódi tőkepiaci pánikot indikál. A historikus adatok alapján elmondható, hogy 2/10-ed, az az 20% a valószínűség arra, hogy a volatilitás tovább fog növekedni a piacon, ami mindenképp a vezető indexek vízesésszerű eséséhez vezetne. Ez természetesen csak a korábbi adatokból levezetett valószínűség, azonban a legújabb negyedéves GDP adatok inkább azt mutatják, hogy a gazdasági válság felén, a V alján már túl vagyunk, és a koronavírus elleni vakcina felé haladva egyre kisebb az esély egy W alakú válságra, mivel semmi új kockázat nem jelent meg a világban.

Hozzátartozik továbbá az is, hogy 2008-ban, amikor átlépte a VIX az 50-es értéket, az elsődleges piaci probléma az inszolvencia volt, míg idén a likviditás miatt szökött az egekbe a volatilitás.

Nem újdonság az az információ, hogy a FED 1 év alatt 4 trillió dollárról 7 trillió dollár fölé emelete meg az eszközállományát, ami önmagában igen stabil likviditást biztosít a tőkepiacoknak, így nem várható további likviditási válság, ami indokolná a VIX emelkedését, és ezzel egy időben a piac zuhanását.

Természetesen más tényező is van a likviditási problémán kívül a világban, mint a koronavírus halálozási arányának növekedése, és a fertőzöttségi számok rapid növekedése. Azonban ez egy olyan probléma, amit egy hatásos vakcina azonnali módon el tud tüntetni a piacról, ezzel elindítva az elemzők által várt gazdasági felépülést, és a tőzsdék visszapattanását. 

Az előbbi valamivel hosszabb időt vehet majd igénybe, mint arra számítottunk, azonban a tőzsdék visszapattanása, egy rég nem látott meredekségű rally elindulhat amennyiben a vakcina valóban képes eltüntetni a vírust, ami lassan egy éve része a mindennapjainknak.


Forrás: investing, FRED, CNBC