A Lidl megtévesztette a fogyasztókat – Rekordbírságot kaptak
A GVH 186 millió forintos bírságot szabott ki a Lidl Magyarországra, mert több „teljes kiőrlésűként” hirdetett pékáruja valójában csak kisebb arányban tartalmazott teljes kiőrlésű lisztet. A hatóság szerint a megtévesztő kommunikáció éveken át tartott, és különösen hátrányosan érinthette a speciális étrendet követő fogyasztókat.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 186 millió forintos bírságot szabott ki a Lidl Magyarországra, mert több „teljes kiőrlésűként” hirdetett pékáru esetében megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot folytatott. Az országosan mintegy 200 áruházat működtető kiskereskedelmi vállalkozás több termékének összetétele nem felelt meg a teljes kiőrlésű liszt előírásainak – jelent meg a vizsgálat eredményéről szóló közlemény a GVH oldalán.
A GVH vizsgálata és eredményei
A versenyhatóság 2024 januárjában indított versenyfelügyeleti eljárást a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt. ellen. Azt gyanította, hogy négy, „teljes kiőrlésű” jelzővel forgalmazott termék (nosztalgia kifli, PurPur stangli, teljes kiőrlésű pogácsa magvakkal, valamint teljes kiőrlésű búzalisztből készült kakaós csiga édesítőszerekkel) esetében a cég félrevezethette a fogyasztókat. A vizsgálat igazolta, hogy ezek a termékek csupán 30-33 százalékban tartalmaztak teljes kiőrlésű lisztet. A fennmaradó rész finomliszt volt.
Elvárások és a bírság súlyosbító tényezői
A GVH hangsúlyozta, hogy „teljes kiőrlésű” jelző használatához egy pékárunak legalább 50 százalékban teljes kiőrlésű lisztből kell készülnie. A hatóság súlyosbító körülményként értékelte, hogy a Lidl jogsértő gyakorlata hosszú évek óta tart. A megtévesztés széles fogyasztói kört érintett, és különösen hátrányosan érinthette a cukorbetegeket és inzulinrezisztens fogyasztókat.
GVH figyelmeztetése a vállalkozások számára
A versenyhatóság felhívta a figyelmet arra, hogy a vállalkozásoknak körültekintően kell kialakítaniuk kereskedelmi kommunikációjukat. Nem várható el a fogyasztóktól, hogy önállóan ellenőrizzék az állítások valóságtartalmát. A GVH kiemelten figyeli az egészségre vonatkozó termékállításokat. Bizonyos fogyasztói csoportok, például a speciális étrendűek, különösen érzékenyek ezekre a tájékoztatásokra.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock