2025 január 23

Így spórolhatod meg a tőzsdei nyereséged adóját

Nagy öröm, amikor év végén azt tapasztalhatjuk, hogy az adott esztendőben nyereségesen kereskedtünk a piacokon összességében. A jókedvünket némileg ronthatja, hogy Magyarországon jelenleg 15 %-os személyi jövedelemadó terheli a tőkepiacon elért nyereséget. Bár ez jóval alacsonyabb adókulcs, mint a legtöbb nyugati országban, mégis érdemes megspórolni – erre nyújt lehetőséget a Tartós Befektetési Számla (TBSZ).

TBSZ: egyszerű, de nagyszerű számlatípus

A TBSZ (sokszor ma már TBÉSZ, mint Tartós Befektetési Értékpapírszámla) számlatípus jelenleg a legtöbb banknál, illetve befektetési szolgáltatónál elérhető Magyarországon, a főbb vonalakat tekintve azonos feltételekkel. A számla megnyitása után az adott naptári évben van a befizetési időszak, amikor bármikor és bármekkora összegben elhelyezhetünk megtakarításokat ezen a befektetési számlán. Ezzel már ebben az évben is nyugodtan kereskedhetünk, illetve bármibe befektethetjük a gyűjtött pénzt – következő év január elsejétől viszont nem helyezhető el új összeg.

Már 3 év után is jelentősen csökken a befizetendő adókötelezettség (www.shutterstock.com)

A TBSZ előnye, hogyha (a befizetési időszakon kívül) 3 éven keresztül nem veszünk ki egy forintot sem a számláról, akkor 15 % helyett csupán 10 % SZJA-t kell megfizetnünk a realizált nyereségünk után, míg ha 5 éven keresztül nem nyúlunk hozzá, akkor teljesen adómentes lesz a profitunk. Ha ezt megszegjük, akkor viszont meg kell fizetnünk a teljes adókötelezettséget, függetlenül attól, hogy mennyi pénzt vontunk ki az így már megszűnő számláról. Arra viszont van lehetőség, hogy nyilatkozat ellenében 3 év után részösszegeket vegyünk ki a számláról, ezután érvényes a 10 %-os adókötelezettség, a bent hagyott összeg pedig a kezdeti kondíciókkal marad a TBSZ-en.

Nincs kockázata, de nem mindig érdemes

A feltételekből következik, hogy veszíteni biztosan nem veszítünk a TBSZ megnyitásával. Legrosszabb esetben ugyanis pont ugyanannyi adót kell fizetnünk, mintha nem nyitottuk volna meg ezt a fajta befektetési számlát. Természetesen nem érdemes foglalkozni vele, ha tudjuk, hogy például hónapokon belül kivennénk majd a megforgatott pénzt. Ha viszont van rá esély, hogy hosszútávon nem nyúlunk hozzá, mindenképpen jó döntés kihasználni a lehetőséget.

A Magyar Államkincstár székháza – állampapírt nem érdemes TBSZ-en tartani

Egyetlen kivétel van ez alól, ez pedig az állampapír. A 2019. július 1-től kibocsátott állampapírok kamata után ugyanis nem szükséges kamatadót fizetni, a kifizetett kamat teljes mértékben a lakossági befektetőknél marad. Államkötvényt tehát nem érdemes TBSZ-en tartani, ugyanis felesleges plusz megkötést jelent, és kár a befektetési számlánk adómentességét elveszíteni azért, hogy egy egyébként is adómentes befektetést feltörjünk.