2024 november 16

Nincs mindenki elragadtatva a G7 csúcs után

Mint arról már a múlthét folyamán beszámoltunk, a G7 országok vezetői új csúcstalálkozót tartottak. A péntektől kezdődő tárgyalássorozat egészen vasárnapig tartott. Erre a brit Cornwall megyében található, Carbis Bay-en került sor. A világ vezető fejlett gazdasági hatalmai olyan témákról ejtettek szót, mint a pandémia utáni gazdasági helyreállítás, valamint a klímaváltozással kapcsolatos kihívások. Habár a résztvevő felek sikerként könyvelték el a tárgyalások eredményességét, ezzel szemben számos szakértő elégedetlen a fejleményekkel. 

Két lépést előre, egyet hátra 

A fent említett kulcsfontosságú témákon felül, szót érdemelt a globális társasági minimumadó, és Kína helyzete. Ezen kérdéskörök már egyértelműen az Amerikai Egyesült Államok törekvéseivel és az új demokrata kormány kihívásaival kapcsolatban vannak összhangban. Vasárnap született meg a hivatalos, közös közlemény, amelyben a résztvevő felek konszenzuson alapuló eredményeit sorolták fel. 

Így tudhattuk meg azt, hogy a G7 tagok közel 1 milliárd vakcinát terveznek szétosztani a fejlődő országokban azért, hogy elejét vegyék az újabb vírus mutációk kialakulásának. Emellett pontos számot is megismerhettünk a globális társasági minimumadó kapcsán, amelyet 15%-ban állapítottak meg, hogy a nagy cégek ne adóparadicsomokon keresztül adózzanak. Ezen felül közös álláspontot sikerült kialakítani a Kínával kapcsolatos kérdéskörökben. Ennek értelmében felszólítják Kínát, hogy tartsa tiszteletben az alapvető emberi jogokat, különös tekintettel Hszincsiang tartományra, valamint autonómia tekintetében Hong Kong-ra. Ami pedig a klímaváltozást illeti, 2050-re készek kivezetni az üvegházhatású gázokat, és a szénenergia leépítését ígérték. 

Kommunikáció mindenek felett 

Sok szakértő úgy értékelte az eredményeket, hogy azok nagyrésze már jóval a tárgyalások előtt is vélhetőek voltak. Sokan a részleteket hiányolták, mivel számos témakör hiányosan volt kezelve. A UBS Wealth Management vezető gazdasági szakértője, Paul Donovan szerint, a látszateredmények tekintetében, egy selfie-csúcstalálkozó volt mindez. Az elemző rámutatott arra, hogy rengeteg homályos kijelentés történt, mivel az országok közötti törésvonalak továbbra is fennállnak. A G7 országokat egyébként is számos kritika éri a konkrétumok elkerülése, és a felületes közös nyilatkozatok kapcsán. Ez most sincs másképp, így sokan elvesztegetett lehetőségnek titulálják a csúcstalálkozót.