Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 22

Zuhan a Tesla, ha emelkednek az amerikai kötvényhozamok

Az elmúlt napok tőzsdei bizonytalanságának és a tegnapi esésnek jelentős okozója az emelkedő amerikai állampapírpiaci hozam. Nem újszerű a probléma, 2021 februárjában és márciusában is váltott már ki félelmet a befektetőkből a treasury bond kamatszintjének emelkedése. Azt már tudjuk, hogy a jegybanki kamatemelések negatívan hathatnak a piacokra, de miért van ez így az állampapír hozamokkal is? És miért éppen a technológiai szektor részvényei látják leginkább kárát a folyamatnak?

Csökken a részvények vonzalma, fékezi a gazdaságot

Az elmúlt években gyakorlatilag megkérdőjelezhetetlen paradigma volt, hogy kizárólag a részvénypiacokon tudjuk érdemben fialtatni a pénzünket. A kockázatmentesnek számító állampapírok ugyanis nem kecsegtettek értelmezhető hozammal a tengerentúlon; ez változik, ha rohamosan nőnek a fontosabb amerikai állampapírok hozamai. Az intézményi és magánbefektetők számára is fontos lehet a kockázatmentes befektetés, így eszközök átcsoportosulását hozhatja a hozamemelkedés.

Növekszik a kötvények vonezereje a hozamemelkedések által (www.shutterstock.com)

Az államadósság finanszírozása is értelemszerűen drágábbá válik a magasabb hozamszinttel. Az állampapírok hozamai közvetetten az egész kötvénypiac hozamaira kihathatnak, ami általában véve drágább hiteleket hozhat. A magasabb kamatok, a drágábban kölcsönözhető pénz márpedig gazdaságfékező hatású, és ez a tőzsdék számára sem jó hír.

De miért éppen a techrészvények?

Világos tehát, hogy negatív hír a részvénypiac számára a hozamemelkedés. Feltűnő, hogy (amint például tegnap) a technológia szektor részvényei sokkal inkább megszenvedik a hozamemelkedés okozta visszaeséseket, mint a hagyományos iparágakat képviselő cégek papírjai. Ennek oka részben magyarázható csak azzal, hogy alapvetően magasabb értékeltségen mozognak.

Nem örülhetnek a Tesla (részvény) tulajok a hozamemelkedésnek (www.shutterstock.com)

A jelentősebb indok az, hogy a technológiai részvények esetén időben távolabbra esik a megtérülés, az érkező jövedelmek az értékpapírból. Ezen jövőbeli pénzáramlások jelenértékét ugyanakkor a piaci, kockázatmentes hozamszinttel diszkontáljuk, azaz például az amerikai állampapírhozamokkal. Lényegében minél nagyobb a kamatszint, annál kevesebbet érnek a jelenben a jövőbeli pénzáramlások a részvényből – így a mai értéke a kamatok emelkedése révén kisebb lesz a befektetők számára. Emiatt tankönyvszerű forgatókönyv az, hogy a techrészvények (mint a Tesla, az Apple vagy a Facebook) szenvedik és fogják megszenvedni jobban a hozamemelkedést – kérdés, hogy ezt mennyire képes tompítani az általános piaci optimizmus.