2025 január 02

Íme a várva várt Tesla jelentés

A tegnapi tőzsdezárást követően publikálta a második negyedéves jelentését a Tesla. A jelentést már tűkön ülve várták a befektetők és az elemzők, azonban úgy néz ki érdemes volt várni, ugyanis a Tesla a vártnál erősebb negyedévről számolt be, több rekordot is megdöntött az Elon Musk által vezetett vállalat.

A Tesla nettó profitja a vállalat történelme során először haladta meg az 1 milliárd dollárt, az eladási számaik a második negyedév során a tavalyi év azonos időszakához képest csaknem megduplázódtak. Az idei második negyedév volt sorozatban a 8. olyan negyedév, amiben profitot tudott termelni a Tesla. Ezen tények mind felülmúlták a Wall Street előzetes várakozásait, azonban a részvény árfolyama mégsem tudott nagyobb mértékben megugrani, mivel az is kiderült a negyedéves jelentésből, hogy a Tesla 2022-re halasztotta a Semi névre keresztelt elektromos meghajtású nyergesvontatójának a piacra dobását.

A Tesla a második negyedévben 1.14 milliárd dolláros nettó profitot könyvelhetett el, ez részvényenként 1.02 dollár hozamot jelent. 2020 ugyanezen periódusát követően 104 millió dolláros, részvényenkénti 10 cent nyereségről számoltak be. A Tesla árbevétele 98 százalékkal emelkedett a tavalyi évhez képest. 2020 második negyedévében 6.04 milliárd dolláros, idén 11.96 milliárd dolláros árbevételről számoltak be.  A FactSet adatai szerint az elemzők előzetesen 11.51 milliárd dolláros árbevételt vártak.

A Tesla azt is elmondta, hogy továbbra is jó úton haladnak afelé, hogy még idén elkészüljön az első, már a berlini gyártósoron összeszerelt Model Y. Az texasi Austinban megtalálható gyártóegységben sikeresen növelni tudták a kapacitást.

A vállalat közleménye szerint annak érdekében, hogy jobban összpontosítsanak ezekre a gyárakra, valamint az akkumulátorcellák korlátozott rendelkezésre állása és a globális ellátási lánc kihívásai miatt a Semi elektromos kamion program elindítását 2022-re halasztották. A Tesla Semi lenne a világ első elektromos meghajtású nyergesvontatója.

A Cybertruck kapcsán elmondták, hogy jól halad a modell értékesítésének előkészítése. A Cybertruck gyártását továbbra is, a Model Y kifutását követően, az austini gyárban tervezik.

A második negyedévben a Tesla rekordmagas, 201 304 darab autót szállított le, emellett 206 421 modell gyártott le a háromhónapos időszak során.

2021 második negyedévében 2340 darab Tesla Model S-t és Tesla Model X-et gyártottak le. A Tesla Model 3 és Model Y autókból viszont 204 081 darab készült, ezzel összesen rekordot jelentő 206 421 jármű hagyta el a Tesla gyártósorait.

Forrás: Tesla

Ez az első alkalom, hogy a Tesla több mint 200 ezer darab autót tudott leszállítani egyetlen negyedév alatt. A gyártó globálisan már több mint 700 ezer példányt értékesített.

Forrás: Tesla

Elon Musk a Tesla vezérigazgatója nemrégiben jelentette be a Twitteren, hogy a Tesla Supercharger hálózata még idén elérhetővé válik más EV gyártók számára. A Tesla jelenleg 2966 Supercharger töltőállomással és összesen 26900 darab töltővel rendelkezik. „Saját töltőállomásokat hoztunk létre, saját fejlesztésű csatlakozóval, mivel akkor még nem voltak szabványok és a Tesla egyeduralkodó volt a nagyhatótávú elektromos autók piacán. Ez egy meglehetősen vékony csatlakozó, ami mind alacsony, mind nagy teljesítményű töltéshez használható. Még ebben az évben megnyitjuk a gyorstöltő hálózatunkat más márkák által gyártott elektromos autók számára” -áll a Tweetben. A döntés többnyire Musk rajongóinak az elismerését vonta maga után, azonban egyesek nem értettek egyet a döntéssel. Több Tesla ügyfél arra panaszkodott, hogy jelentősen megnőhet a várakozási idő a forgalmas gyorstöltőállomásokon. A legforgalmasabb Superchargerek többnyire az amerikai autópályák mentén találhatóak.

A Tesla részvényei idén körülbelül 6 százalékos mínuszban vannak, azonban az elmúlt 52 hét során több mint 132 százalékkal nőtt a részvények értéke.