Tovább száguldhat az infláció – ez várhat a forintra
Tegnap tartotta kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB). Ahogy arról akkori cikkünkben beszámoltunk, 100 bázisponttal nőtt a jegybanki alapkamat és a kamatfolyosó felső értéke is –a vártnak megfelelő, de határozott döntésre akkor erősödött is a forint. Az utána jövő jegybanki indoklás, és Virág Barnabás alelnök sajtótájékoztatója tartalmazott fontos részleteket, amelyek a magyar fizetőeszköz árfolyamának jövőbeli alakulását is erőteljesen érintik.
Nagyobb és még nagyobb infláció
A jegybank alelnöke beszélt a várható inflációs kilátásokról is, és a legkevésbé sem volt optimista a hangvétel az árstabilitással kapcsolatban. Márciusban az MNB előrejelzése szerint tovább nőhet a pénzromlás üteme, és a 8,5-9 %-os sávban alakulhat. Ez szinte beláthatatlanul messze van a jegybanki toleranciasávtól, ami 3%+-1 %-os áremelkedést tűr meg. Virág Barnabás szerint csak 2023 második felében várható, hogy ebben a sávban alakul az infláció, és 2024 elejére érhető el konkrétan az ildomos 3 %-os szint.
Mindez további monetáris szigorítást vonz maga után, még akkor is, ha az orosz-ukrán háború miatt a GDP növekedési kilátások romlottak. Erre utalt az alelnök is, amikor kifejtette: a szigorúbb monetáris kondíciók hosszabb ideig történő fenntartása indokolt annak érdekében, hogy az árstabilitást biztosítani tudják. Arra nem történt utalás ugyanakkor, hogy holnap folytatódhat-e ennek megfelelően az egyhetes betéti tender kamatának, azaz az irányadó kamatszintnek az emelése. Előző héten nem lépett a jegybank, de fontos emlékeznünk, hogy eredeti szándékai szerint a kamatdöntő ülések hetein nyúl az MNB az irányadó rátához is.
Kiegyensúlyozható rossz hír
A még magasabb várható infláció a tankönyvek szerint is rombolja a forint megítélését, a hazai fizetőeszköz vásárló erejének romlása a forint gyengüléséhez vezet. Vélhetően ennek is tudható be, hogy nem folytatódott az erősödés a tegnapi napon, ma pedig már inkább némi forintgyengülést láthatunk az EUR/HUF grafikonra pillantva.
A továbbiakban a két hatás (erősödő inflációs nyomás és fokozódó monetáris szigor) eredője határozhatja meg a forint árfolyamát. Mindenesetre a háború miatti spekuláció jelentős részén túl lehetünk; Virág Barnabás közlése szerint 700 milliárdnyi short pozíció épült ki a legnehezebb napokban a forint ellen, ez okozta a zuhanást. Az, hogy azóta rendeződött a helyzet, a jegybanki határozottság mellett a nemzetközi hangulat lassú javulásának is köszönhető volt. Jelenleg így egy semlegesebb zónában időzik a forint, a csökkenő volatilitás ugyanakkor jó hír az árfolyam stabilitásának szempontjából.
https://index.hu/gazdasag/2022/03/22/haboru-mnb-alapkamat-emeles-inflacio-virag-barnabas-mozgaster/