2024 december 27

Megszólalt a jegybank, mi lesz a forinttal?

Ma tartotta kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. A jelenleg irányadónak nem nevezhető jegybanki alapkamat 13 % maradt az előzetes várakozásoknak megfelelően. Ennél jóval több izgalom övezte előzetesen is az MNB kommunikációját – a legfontosabb kérdés az volt, hogy meddig maradnak velünk a jegybank október 14-én bejelentett rendkívüli intézkedései.

Marad a 18 %

A döntés után nem sokkal szokásosan módon háttérbeszélgetést tartott Virág Barnabás, az MNB alelnöke. A jegybankár jelezte, hogy marad az egynapos betét kamata 18 %, és ez mindaddig nem is fog változni, amíg nem következik be számottevő javulás az ország kockázati megítélésében. Utóbbinak jót tett az energiaárak csökkenése, amire Virág is kitért – jóval kisebb energiaszámlát kell fizetnie az országnak, ha tartós marad a földgáz árának csökkenése. Mindez azért sem mindegy, mert az energia beszerzéséhez szükséges devizalikviditás döntő részét az MNB biztosítja, szintén a másfél héttel ezelőtti bejelentés részeként.

Nagyot erősített eddig a jegybanki intézkedés a forinton

A jegybank némileg optimistább lett az infláció kapcsán, Virág szavai szerint ugyanis 2023-ban markáns fordulat várható a pénzromlás terén, a jelenlegi trendeket figyelembe véve – a folyó hónap inflációja azonban még újabb csúcsot hozhat. A forint megítélése szempontjából tehát valószínűleg inkább jó hírek érkeztek, az egynapos betéti eszköz fennmaradása ugyanis kulcsfontosságú lehet az újabb jelentős gyengülési hullám megelőzésének terén.

Van itt még más is

A forint árfolyama elég heves mozgásokat mutat ma a jegybanki döntés és kommunikáció árnyékában. Úgy tűnik, hogy 410 és 415 között tud jelenleg mozogni az EUR/HUF kurzus, ez azonban hamar változhat aszerint, hogy végül hogyan interpretálják az MNB kommunikációját a piacok. Emellett azonban számos egyéb tényező is fontos lehet még, a már említett gázár mellett a nemzetközi piaci hangulat és az orosz-ukrán háború alakulása is befolyásolhatja a magyar fizetőeszköz mozgását. Erősödés esetén először a 410-es szintet kellene tartósan átvinnie az euróval szemben a forintnak; amennyiben gyengülés indul, a 415-ös érték lehet az első komoly akadály.

Íme a teljes háttérbeszélgetés!