2024 április 20

Mélyponton a GKI-Erste konjunktúra-index

A májusi mélypontra, mínusz 24,7-re esett vissza augusztusban a GKI-Erste konjunktúra-index szezonális hatásoktól megtisztított értéke. A GKI-nak az Európai Unió támogatásával végzett felmérése szerint az üzleti és a fogyasztói várakozások is kissé romlottak júliushoz képest az év nyolcadik hónapjában.

Egy évvel ezelőtt a GKI-Erste konjunktúra-index mínusz 18,9 ponton, két évvel ezelőtt mínusz 9,5 ponton állt. A GKI MTI-hez eljuttatott adatai szerint az ipari bizalmi index – a júniusi és júliusi kisebb javulás után – augusztusban ismét csökkent, s a két és fél évvel ezelőtti szint közelébe került. Júliushoz képest egyaránt romlott a termelési helyzet és a teljes rendelésállomány, valamint a következő időszakra vonatkozó termelési kilátások megítélése. Az exportrendelésekről alkotott vélemény gyakorlatilag változatlan.

Az építőipari bizalmi index az idén május óta nem sokat változott, augusztusban minimálisan csökkent. Az előző három hónap termelési színvonalának és a rendelésállománynak a megítélése – a júliusi javulás után – augusztusban kissé romlott. A szolgáltató cégek körében különösen az elmúlt időszak üzletmenetének megítélése javult, de kedvezőbbek lettek a várható forgalomra vonatkozó várakozások is.

Az iparban és a kereskedelemben a foglalkoztatási szándék gyengült, az építőiparban nem változott, a szolgáltató cégeknél viszont javult. A lakosság munkanélküliségtől való félelme erősödött – áll a GKI elemzésében. A felmérés megállapítja: a magyar gazdaság kilátásainak megítélése az iparban romlott, a többi ágazatban valamint a fogyasztók körében viszont kisebb-nagyobb mértékben javult, miközben a romlást valószínűsítők aránya továbbra is jóval meghaladja a javulásban bízókét.

A lakossági várakozást kettősség jellemzi: amíg a következő egy évben saját pénzügyi helyzetének alakulását valamivel rosszabbnak látja, addig várható megtakarítási képességet kissé kedvezőbben ítélte meg, mint júliusban.