2024 április 20

Előző napi árfolyamán a forint

Délután fél ötkor az eurót 277,32 forinton jegyezték, a csütörtök esti 276,71 forinttal szinte megegyező árfolyamon.

Csütörtökről péntekre virradóra a jegyzés 276,80 forint közelében mozgott a nemzetközi devizapiacon, majd napközben 276,75 és 279,11 forint között alakult. A dollárt péntek délután 225,45 forinton jegyezték a csütörtök esti 225,39 forint után, a svájci frank 230,94 forinton forgott az előző esti 230,47 forinttal szemben, a japán jen árfolyama pedig 2,8818 forintra emelkedett a csütörtöki 2,8681 forintról.

A forint pénteken alapvetően a kockázatkerülő befektetői magatartás nemzetközi térnyerése miatt gyengült, de szerepe lehetett benne annak is, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának két külső tagja a Reuters hírügynökségnek a jegybanki alapkamat csökkentésének közeli lehetőségére utalt.

A nemzetközi érték- és devizapiacokon a befektetőket óvatosságra intő pénteki piacbefolyásoló tényezők között a kínai exportnövekedési adat vitte el a pálmát. Júliusban a kínai export a várt 5 százalék helyett mindössze egy százalékkal növekedett az előző év júliusához képest, ami aggodalmakat ébresztett a világgazdasági növekedés kilátásait illetően. A tőzsdeindexek világszerte estek pénteken, a devizapiacokon pedig csökkent a kockázatosabb befektetési eszköznek tekintett, viszonylag magasan kamatozó devizák árfolyama.

Az 5 év lejáratú magyar adósság CDS-árazása a hét elején 430 bázispont közelében elért idei legalacsonyabb jegyzése után kissé magasabb szinten, 440 bázisponton fejezte be a hetet. Az év első kereskedési hetében a jegyzés még 750 bázispont feletti rekordokon járt. Az államadósság-törlesztés leállásának kockázatára köthető biztosítási ügyletekből képzett származékos befektetési eszköz, a CDS (Credit Default Swap) árazását a piacok az országkockázat egyik legmegbízhatóbb számszerűsített mutatójának tekintik.

A forint a hét elején érte el idei legerősebb árfolyamát is 275 forint közeli euró jegyzésen, ami a forint történelmi mélypontja és árfolyamcsúcsa közötti felezőpontnak felel meg.

Az euró a csütörtökről péntekre virradóra tartott 1,23 dollár közeli jegyzéshez képest pénteken gyengült, majd korrigált: délután fél ötkor jegyzése 1,2288 dolláron állt, szemben a csütörtök esti 1,2273 dollárral.

Pénteken a lengyel zloty 0,7 százalékkal, a cseh korona pedig 0,1 százalékkal gyengült az euróval szemben, a román lej viszont 0,2 százalékkal erősödött.