
Heti tőzsdenaptár – Mi pörgette a BUX-ot? OTP és Richter szárnyalt, Mol esett
Viharos hét után pluszban zárt a Budapesti Értéktőzsde, bár a kereskedelmi háború hírei komoly volatilitást hoztak a piacra. A BUX index végül 2,31 százalékkal emelkedett, a vezető részvények közül pedig a Magyar Telekom és az OTP is kiemelkedően teljesített, egyedül a Mol zárt mínuszban. Mi mozgatta a BUX-ot?
A nemzetközi kereskedelmi háború hírei egész héten ingadozóvá tették a tőkepiacokat, ennek ellenére a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX heti szinten 2,31%-os pluszban zárt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe pénteken 84 947,50 ponton zárt, ami 1918,54 pontos emelkedést jelent az előző heti záráshoz képest. A kereskedés forgalma is nőtt, 168,93 milliárd forintra emelkedett a korábbi heti 159,99 milliárdról. A vezető részvények heti eredménye vegyesen alakult. Az OTP és a Telekom pluszban zárta a hetet, a Mol mínuszban maradt. A Richter viszonylag stabilan tartotta magát.
A BÉT heti eseményei
A kereskedelmi háborúban történt változások kihatottak a héten a nemzetközi befektetői hangulatra és a hét tőzsdei mozgását is nagy mértékben befolyásoló hatással lehettek.
Hétfő: A hét első napjait a kereskedelmi háború eszkalálódása uralta. A befektetői hangulat világszerte törékennyé vált. A BUX 74 396 pontig esett, végül 0,76 százalékos mínuszban zárt.
Kedd: A keddi napon remény éledt a megegyezésre, és a tőzsdeindex 4 százalékkal pattant vissza. A BUX a zárásra már 85 694,51 pontra emelkedett.
Szerda: Elromlott a nemzetközi hangulat, mert az Amerikai Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború tovább eszkalálódott, ennek hatására pedig minden jelentősebb tőzsdeindex zuhant. A BUX 2,69 százalékos esést könyvelt el és 83 392,57 ponton zárt.
Csütörtök: A hét negyedik napján jött a pozitív fordulat. Trump bejelentette, hogy 90 napra felfüggesztik a legtöbb országgal szembeni új vámokat (Kínát kivéve) és az átmeneti időszakra 10 százalékos kulcs lesz érvényben. A piac pedig reagált és a BUX 3,43 százalékos emelkedéssel, 86 253,25 ponton zárt.
Péntek: Az utolsó napon újra romlott a hangulat, mivel Kína is vámemelést jelentett be. Ennek hatására a globális recesszió lehetőségétől tartanak a befektetők, akik ezért a kockázatok csökkentése mellett döntöttek. Mindezek következtében pedig nemcsak a magyar, hanem a nyugat-európai és az amerikai részvények is gyengébben teljesítettek. A BUX 1,51 százalékos csökkenéssel 84 947,50 ponton zárt, amely közel kétezer pontos emelkedést jelent az előző heti záráshoz képest.
OTP, Richter, Telekom a nyertesek között – csak a Mol gyengült
Az Equilor Befektetési Zrt. heti összefoglalójában kiemelte, rég nem látott csapkodás volt tapasztalható a Budapesti Értéktőzsdén, Trump vámbejelentései miatt. A magas volatilitás a következő hetekben is fennmaradhat.
Magyar Telekom: A vezető részvények közül a Magyar Telekom teljesített a legjobban, árfolyama 5,44 százalékkal emelkedett, 1590 forinton zárt. A heti forgalom több mint 13,69 milliárd forint volt.
OTP: A bank részvényei 4,68 százalékot erősödtek a héten, a pénteki záróára 23 240 forint volt, heti forgalma kiemelkedően magas 120,59 milliárd forint. A z OTP-nél érkezett céláremelés. A Goldman Sachs 26 500 forintról 29 200 forintra emelte a bankpapír célárfolyamát. Az ajánlás változatlanul a bank papírjainak a vétele. A Citi 24 235 forintról 26 850 forintra emelte, szintén vételi ajánlás mellett.
Richter: A Richter 1,79 százalékkal zárt feljebb, osztalékjavaslata és céláremelése segítette az emelkedést. A Richter igazgatósága részvényenként 509 forintos osztalékot javasol. A vállalat közzétette a közgyűlési napirendet: 93 milliárd forint osztalék kifizetését javasolják. Ezenfelül fontos, hogy a HSBC 11 000 forintról 11 700 forintra emelte a Richter részvényeire vonatkozó célárfolyamot, az ajánlást pedig tartásról vételre módosította. A részvény 10 240 forinton fejezte be a kereskedést pénteken. A heti forgalom 14,10 milliárd forint volt
Mol: Egyedül a Mol zárt mínuszban: 2,47 százalékos gyengüléssel 2840 forinton fejezte be a hetet. A részvény heti forgalma meghaladta a 13,91 milliárd forintot.
BUMIX: A kis- és közepes részvények indexe, a BUMIX pénteken 8369,03 ponton zárt, 69,56 ponttal, 0,84 százalékkal magasabban az előző hetinél.
A héten a tőzsdeguru is interjút adott az amerikai vámintézkedések tőzsdei hatásáról
Thomas Peterffyvel megjelent interjúban a magyar származású üzletember arról is beszélt, hogy szerinte most érdemes vásárolni a tőzsdén. Az Interactive Brokers alapítója, a világ leggazdagabb magyar származású üzletembere történelmi jelentőségű tőzsdei lehetőségről beszélt a Trump-féle vámintézkedések kapcsán. Ez vajon érvényes lehet akár Európára és a hazai tőzsdén a BUX-ra?
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock