2025 április 04

Tőzsdezárás Április 3. – Brutális volt a BUX zuhanása

Csütörtökön közel 2,8 százalékos zuhanással zárt a Budapesti Értéktőzsde. A BUX index 2 500 pontot vesztett értékéből. A vezető részvények közül egyedül a Richter tudott pluszban maradni, míg az OTP több mint 5 százalékot esett, és a Mol is 3 000 forinthoz csúszott. A befektetői hangulatot elsősorban Donald Trump új amerikai vámintézkedései borították fel világszerte. Vajon a hazai piac visszatalál a pozitív trendhez, vagy komolyabb korrekció jöhet?

Tőzsdezárásnál mélyrepülésben a BUX, az OTP zuhant, Richter tartotta magát

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 2505,68 pontos, azaz 2,79 százalékos csökkenéssel 87 225,64 ponton zárt csütörtökön. A vezető részvények közül egyedül a Richter tudott emelkedni, míg az OTP komoly nyomás alá került.  A Mol és a Magyar Telekom is komoly közel két százalékos eséssel zárta a napot. A részvénypiac forgalma 29,3 milliárd forint volt. A napközbeni kereskedés hangulata nem változott. Vajon tartós lesz a pesszimizmus, vagy hamar visszatérhet a vevőkedv a magyar tőzsdére?

A részvények árfolyam záráskor

Mol: A Mol árfolyama 56 forinttal, 1,83 százalékkal 3006 forintra csökkent, 3,3 milliárd forintos forgalomban.

OTP: Az OTP-részvények ára 1290 forinttal, azaz 5,14 százalékkal 23 810 forintra esett, ami 19 milliárd forintnyi forgalmat hozott – ez kiemelkedően magasnak számít, különösen ilyen negatív hangulatban.

Magyar Telekom: A Magyar Telekom 32 forinttal, 2,04 százalékkal 1540 forintra gyengült, forgalma meghaladta a 4,2 milliárd forintot.

Richter: Ezzel szemben a Richter Gedeon Nyrt. árfolyama 10 forinttal, 0,1 százalékkal 10 420 forintra emelkedett, forgalma 2 milliárd forintot ért el.

A kis- és közepes részvényeket tömörítő BUMIX index 0,68 százalékkal 8687,44 pontra csökkent.

Mi áll a BUX zuhanás mögött? Trump bejelentése rázta meg a piacokat

Czibere Ákos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője az MTI-nek úgy nyilatkozott: a drasztikus esés hátterében Donald Trump amerikai elnök előző napi vámbejelentése áll, amely negatív hangulatot hozott a globális részvénypiacokra. A bejelentés új, magasabb vámokat bevezetése az Egyesült Államok több kereskedelmi partnerével szemben, ami nemcsak a világkereskedelemre, de a befektetői hangulatra is komoly csapást jelentett.

A piacok pozitívan értékelték viszont, hogy a gyógyszeripari termékek nem kerültek a vámintézkedések hatálya alá, ami hozzájárulhatott ahhoz, hogy a Richter felülteljesítőként zárta a napot.

Vajon csak az első hullámot láttuk?

A tőkepiaci szereplők most a globális válaszlépéseket figyelik. Ha az EU vagy más nagy kereskedelmi hatalmak viszontintézkedéseket hoznak, az újabb eladási hullámokat indíthat el. Mindez különösen érzékenyen érintheti a magyar piacot. A BUX és az OTP árfolyama már most is az egyik legnagyobb vesztesként szerepelhet a régióban.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock

Legnézettebb Tartalmak