2025 április 03

Tőzsdenyitás Április 3. – Részvényzuhanás, egyedül a Richter van pluszban. Elönti a BUX-ot a tőzsdei cunami?

Vörösben a BUX, egyre nagyobb a nyomás a magyar tőzsdén. Csütörtök reggel a nyitást követően azonnal zuhanórepülésbe váltott a BUX index és 88 818 pontig süllyedt. A vezető részvények csökkentek. Az OTP és a Telekom 2 százalékot esett, a Richter viszont pluszban áll. A nemzetközi befektetői hangulat is látványosan romlik. Az újabb amerikai vámintézkedések világszerte fokozták az eladási nyomást – vajon meddig bírja a hazai piac?

Nyitásnál zuhanni kezdett a BUX, esik az OTP és a Telekom, billeg a Mol

Reggeli nyugalom után hirtelen eséssel kezdett a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe csütörtökön. Bár a BUX 1,63 pontos emelkedéssel indított 89 732,95 ponton, a nyitást követően azonnal lefelé vette az irányt. Délelőtt már 88 818 pont közelében járt az index, ami közel 1 százalékos visszaesést jelent. A vezető részvények a Richter kivételével mind mínuszban állnak. A legnagyobb reggeli esést az OTP és a Telekom produkálta két százalék feletti eséssel. A Mol enyhébben esik. A piaci esés hátterében a nemzetközi hangulat romlása áll, amelyet elsősorban az amerikai elnök által bejelentett új vámtarifák okoztak. Az intézkedések sokként érték a világpiacokat, az európai és ázsiai tőzsdék is pirosba borultak. Az előző napi zárás csökkenő hangulat megmaradt.

A nyitást követően a részvények árfolyama

  • Mol: 3 056 Ft,  -0,13 százalékos gyengülés

  • OTP: 24 600 Ft, –2,02 százalékos gyengülés

  • Magyar Telekom: 1 540 Ft, -2,04, százalékos gyengülés

  • Richter: 10 430Ft, +1,39 százalékos erősödés

Az elemzők szerint a mai nap a BUX és a vezető részvények is gyengülhetnek

OTP: törékeny szint alatt, esés jöhet?

Az OTP-részvények szerdán is gyengélkedtek, 0,87 százalékkal 25 100 forintra estek, és most az elemzők szerint már a 25 ezres szint is veszélybe került. Bár az osztalékjavaslat javíthatja a hangulatot, a nemzetközi nyomás most erősebb.

Mol: a 3000 forintos szint lehet a következő kritikus határ

A Mol szerdán még 1,26 százalékos pluszban, 3062 forinton zárt, ám a befektetői bizonytalanság miatt a részvények most ismét a 3000 forintos szint alá sodródhatnak. A vállalat osztalékjavaslata kedvező volt, de ez önmagában nem biztos, hogy elég lesz az emelkedéshez

.

Telekom és Richter: eltérő kilátások

A Magyar Telekom szerdán minimális csökkenéssel zárt, de technikai szempontból pozitív fejlemény, hogy az 50 napos mozgóátlag felett maradt. A kormányzattal megkezdett díjcsökkentési egyeztetések hosszabb távon támogathatják az árfolyamot. Ezzel szemben a Richter további gyengülésre készülhet – az árfolyam szerdán 0,67 százalékkal 10 410 forintra süllyedt, és egyelőre nem látszik az erősödés jele.

Bizonytalanság uralja a nemzetközi piacokat – jöhet a dominóhatás?

Az elmúlt napokban egyre inkább körvonalazódik a globális tőkepiacokon a befektetői hangulat romlása. A nemzetközi indexek széles körű gyengülése mögött leginkább az amerikai adminisztráció újabb vámemelési tervei állhatnak, amelyek  komolyan visszafoghatják a globális kereskedelmet, és felerősíthetik a recessziós félelmeket.

A világ nagy tőzsdéin tapasztalt eladási hullám azt mutathatja, hogy a befektetők egyre inkább árazzák a geopolitikai kockázatokat és a kereskedelmi háborúk újjáéledését. A bejelentett amerikai vámpolitikára Európa és más gazdasági hatalmak esetleges válaszreakciója a világgazdaság egészére nézve súlyos következményekkel járhat.

Egy ilyen helyzetben a befektetők menekülőre foghatják a tőzsdéken, ami újabb eladási hullámot válthat ki – akár hazai, akár globális szinten. Mindez megnöveli a volatilitást és kiszámíthatatlanná teszi a közeljövőt a pénzpiacokon. Mi lesz a BUX-al?

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock