2025 április 07

Tőzsdezárás április 7. – Pánikból jött a fordulat, az OTP mentett, a BUX visszatért 82 ezer fölé

Erős mínuszban kezdett a Budapesti Értéktőzsde hétfő reggel, napközben közel 10 százalékos zuhanást is láthattunk, de délutánra sikerült mérsékelni a veszteséget. A nap végére az OTP tudott erősödni egyedül a blue chipek közül, a BUX végül 0,76 százalékos csökkenéssel, de 82 ezer felett zárt.

Hullámvasúton a magyar tőzsde – A BUX reggel még 10 százalék mínuszban is járt

Elképesztő rohamot zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe hétfőn este. Április 8-án a BUX 82 400,87 ponton zárt, ami 628,09 pontos, vagyis 0,76 százalékos csökkenést jelent péntekhez képest. De a nap elejéhez képest viszont szépen visszatornázta magát a BUX a 80 ezer feletti tartományba. A nap elején azonban sokkal rosszabbul álltak a dolgok: a nyitást követően a BUX 74 396 pontig esett, amely több, mint 10 százalékos zuhanást jelentett rövid idő alatt.

A részvények közül az OTP magához tért és a délelőtti zuhanáshoz képest pluszban 22 ezer felett zárta a napot. A Mol és a Telekom viszont maradt a 2 százalék körüli gyengülésnél és mínuszban zárt. A Richter viszonylag enyhébben úszta meg a napi lejtmenetet és tízezer felett maradtak a papírok estére.

A nap második felére azonban valamelyest javult a hangulat, és a veszteségek mérséklődtek. A napi forgalom 65,3 milliárd forint volt, ami kiemelkedően magasnak számít a hazai piacon.

OTP volt a nap hőse – a többiek szenvedtek

A vezető részvények közül csak az OTP tudott pozitív tartományban zárni, míg a Mol, a Magyar Telekom és a Richter is gyengültek. A részletes számok így alakultak:

  • OTP: +0,77 százalék  22 370 Ft | forgalom: 49,4 milliárd Ft

  • Mol: –2,4 százalék  2842 Ft | forgalom: 4,5 milliárd Ft

  • Magyar Telekom: –1,33 százalék 1488 Ft | forgalom: 4,4 milliárd Ft

  • Richter: –0,5 százalék  10 010 Ft | forgalom: 4,3 milliárd Ft

A kisebb részvényeket tömörítő BUMIX index is erőteljesen gyengült, közel 3 százalékkal zárt lejjebb. Ez –2,98 százalékos gynegülést jelent.

A nemzetközi pánik nálunk is éreztette hatását

Az Equilor elemzője, Czibere Ákos szerint a világpiaci feszültségek – különösen az amerikai vámháborús retorika – húzta le a magyar részvénypiacot. A reggeli zuhanásra rárímelt az európai börzéken is látott 5 százalékos nyitáskori esés, bár nap végére mindenhol enyhült a pánik.

Czibere szerint a hazai visszapattanásban nagy szerepe lehetett annak is, hogy a meredek esés vonzó belépési pontokat teremtett a befektetők számára. Ennek köszönhető, hogy az OTP – noha erős volatilitás mellett – végül pluszban tudott zárni.

A BUX emelkedését és az OTP húzta ki a BÉT-et a gödörből

A hétfői nap a magyar tőzsdén is azt mutatta, hogy mennyire érzékeny a piac a globális eseményekre. A tőzsde mélyrepülését végül az OTP lendületes forgalma és erősödése tudta tompítani, de a többi blue chip jelentősen gyengült. A nap tanulsága, hogy a piaci pánik hirtelen olcsó beszállókat teremthet, amit a profi befektetők nem hagynak kihasználatlanul.

Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a kereskedelmi háború hatására a befektetői hangulat világszerte törékennyé vált, ennek hatására kezdte más európai tőzsdeindexekkel együtt a BUX is jelentős eséssel a hétfőt. A kontinensen a nyitásokat követő 5 százalék körüli csökkenés 3 százalék körülire csökkent, a BÉT a nap végére ennél is jobban teljesített.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock

Legnézettebb Tartalmak