2024 november 15

Richter – értékelhetik a piacok a válságállóságot

Az elmúlt nagyjából másfél hétben újra emelkedésbe kapcsolt a Richter árfolyama. A gyógyszeripari vállalat részvényeinek értéke így a 8500-as szint közelébe emelkedett, amelynél korábban is sokszor időzött már az árfolyam. A jó teljesítményt segíthette a Richter stabil működése a válságos környezetben, illetve a még mindig meglehetősen gyenge forintárfolyam is.

Stabil profittermelés

A Richter november elején tette közzé harmadik negyedéves gyorsjelentését. A cég igencsak meglepte a piacot, hiszen a várakozásoknál jóval erősebb számokkal állt elő: az árbevétel 205 milliárd forintra emelkedett, az adózott eredmény pedig meghaladta a 62 milliárd forintot a negyedévben. A Richtert tehát orosz és ukrán érdekeltségei ellenére finoman szólva sem rengette meg a háborús helyzet, illetve a főbb piacain képes volt folytatni a bővülést.

Hiába az orosz-ukrán háború, dinamikusan bővül a Richter (www.shutterstock.com)

A többek között a háború miatt is gyengülő forinttal viszont igen jól járt a gyógyszercég, amely árbevételének döntő többségét devizakülföldi országokban éri el. Az orosz rubel és a dollár ereje jelentősen képes volt megnövelni az egyébként is szépen alakuló árbevételt és az üzemi, végső soron pedig az adózott eredményt is. A befektetők pedig értékelhetik a meglehetősen ingadozó makrogazdasági környezetben a válságtól valamilyen szinten független eredménytermelést, ez is lehetett az emelkedés oka.

Továbbra sem erős a forint

A magyar fizetőeszköz árfolyama pedig továbbra is kedvező a Richternek, hiszen a forint nagyon messze van akár még az egy évvel ezelőtti szintektől az október közepe óta tartó erősödés ellenére is. Mindez pedig még vonzóbbá tehette a Richtert a piaci szereplők számára. A devizaárfolyamoknak való kitettség ugyanakkor kockázat is, egy jelentős forinterősödés komolyan csökkenthetné a gyógyszercég forintban mért árbevételét.

Címlapkép forrása: Shutterstock.com

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!