2025 május 28

Európai tőzsde Május 26. – Pozitív nyitás a piacokon, Trump engedett, Európa emelkedik

Pozitívan kezdték a hetet az európai tőzsdék. Hétfőn reggeli nyitásnál Frankfurt, Párizs pluszban kezdte a kereskedést. Az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban a piacok zárva tartanak 

Fellélegeztek az európai tőzsdék – Trump visszakozása után kilőttek az indexek

Erős pluszban indították a hetet az európai részvénypiacok, miután Donald Trump bejelentette: elhalasztja az uniós termékekre kivetni tervezett vámokat. A befektetői hangulat azonnal javult – az olaj drágult, az arany gyengült, az euró erősödött. A múlt pénteken elindult pozitív hangulat folytatódik. Hétfőn az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban zárva tartanak az értékpapírpiacok.

Erőteljes emelkedéssel rajtolt a hét az európai tőzsdéken

A pénteki 1–1,5 százalékos tőzsdei esés után hétfő reggelre szinte minden fontosabb európai index erőteljesen erősödött:

  • STOXX 600: +0,98 százalék

  • Euro Stoxx 50: +1,56 százalék

  • Frankfurti DAX: +1,78 százalék

  • Párizsi CAC 40: +1,35 százalék

  • Milánói FTSE MIB: +1,56 százalék

  • Madridi IBEX 35: +1,17 százalék

A kereskedést egyértelműen a javuló nemzetközi hangulat vezérli, amelyet az Egyesült Államok kereskedelmi döntései mozgattak.

Trump bejelentése nyugtatta meg a piacokat

A hétvége legfontosabb híre, hogy Donald Trump elhalasztja az európai árukra kivetni tervezett 50 százalékos amerikai vámokat. Az EU-ból származó importárukra tervezett 50 százalékos vámok bevezetésének időpontját június 1-jéről július 9-re halasztják, hogy több idő maradjon a tárgyalásokra.

A bejelentést Trump a Truth Social platformon tette közzé, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig megerősítette a beszélgetést, amit „jónak” nevezett. A befektetők ezt a kereskedelmi háborús feszültségek enyhüléseként értékelték, ami azonnali pozitív reakciót váltott ki a tőzsdéken.

Olajdrágulás és aranygyengülés – így reagáltak a piacok

A vámfenyegetés visszavonása nemcsak a részvénypiacokon, hanem a nyersanyagok piacán is hatást váltott ki.A nyersolaj ára emelkedéssel nyugtázta a vámok bevezetésének elhalasztását. A lépés enyhítette a globális gazdasági növekedést és az energiaigényt visszafogó kereskedelmi háborúval kapcsolatos aggodalmakat. Az olajárak emelkedését a közel-keleti geopolitikai kockázatok növekedése is támogatta.

Az európai piacok nyitásakor a WTI nyersolaj ára 0,25 százalékkal állt magasabban a nemzetközi kereskedelemben hordónként 61,68 dolláron áll.

A Brent ára pedig 0,32 százalékkal ment feljebb 64,89 dollárra hordónként.

A keresletnövekedés várakozása mellett a közel-keleti geopolitikai kockázatok is támogatták az olajárakat.

Az arany ára csökkent, miután az európai árukra tervezett amerikai vámemelés elhalasztották.  A befektetőknek biztonságot nyújtó eszközök iránti kereslet gyengült. Az arany spot jegyzése 0,53 százalékkal ment lejjebb unciánként 3340,11 dollárra.

A befektetők a kockázatkerülő eszközök helyett ismét a részvénypiacokra és olajra koncentrálnak.

Az európai devizapiacon gyengült a dollár, erősödött az euró

A dollárindex hétfő reggel egy hónapos mélypontjára esett vissza, miután a vámhalasztás híre csökkentette a globális feszültséget:

A dollárindex egy havi mélypontra csökkent. Az euró pedig erősödött az amerikai vámemelés elhalasztásának hírére. A dollárindex 98,79 ponton áll 0,29 százalékos csökkenéssel, az euró 0,39 százalékkal erősödött 1,1412 dollárra.

Az euró látványos erősödése tovább erősítette a bizakodó piaci hangulatot.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock