2025 május 18

Véget ért az atomkorszak Tajvanon – A Maanshan erőmű is bezár

Tajvan történelmi lépést tett. Szombaton megkezdte utolsó atomerőművének leállítását. A szigetország teljesen szakít az atomenergiával, miközben a megújulók és gázerőművek veszik át a szerepet. Egyesek szerint túl nagy kockázatot vállaltak ezzel a lépéssel.

Tajvan leállította utolsó működő atomerőművét

Tajvan hivatalosan is megkezdte az utolsó aktív atomerőművének leállítását – jelentette be szombaton a Taiwan Power (Taipower) állami energiavállalat. A szigetország ezzel egy történelmi jelentőségű energetikai fordulat küszöbére lépett, és végleg búcsút mond az atomenergiának.

Leáll az utolsó reaktor

Pingtung megye déli részén található Maanshan atomerőmű 2-es számú, 951 megawattos reaktora – amelynek 40 éves működési engedélye már korábban lejárt, legkésőbb május 17-én, helyi idő szerint éjfélkor leállt. Ez a lépés a Demokratikus Haladó Párt (DPP) kormányának 2016-ban bejelentett energiapolitikai célkitűzését teljesíti, miszerint 2025-ig Tajvan teljesen kivonul az atomenergia használatából.

Tajvan már korábban is több reaktort bezárt. A lekapcsolás hét évvel ezelőtt kezdődött, 2018-ban és 2021-ben két régebbi létesítményt, majd 2024 júniusában a Maanshan erőmű másik reaktora került sorra.

Látványos visszaesés az atomenergia arányában

Egykoron az atomenergia Tajvan, amely szigetország villamosenergia-szükségletének közel 50 százalékát fedezte. Ez az arány 2024-re mindössze 3 százalékra esett vissza. A mostani leállítás ennek a hosszú távú leszerelési folyamatnak az utolsó állomása.

Megújulók és gázlétesítmények váltják az atomot

Tajvan kormánya az energiaátmenet jegyében megnövekedett fosszilis energiafelhasználással és fokozott megújulóenergia-fejlesztéssel próbálja biztosítani az ellátást. A Taipower adatai szerint 2023-ban az energiatermelés 82,1 százaléka fosszilis forrásból, míg csupán 11,9 százaléka megújulóból származott. A cél az, hogy 2026-ra a megújulók aránya elérje a 20 százalékot.

Az állami energiavállalat négy új gázerőmű indítását tervezi 2025-ig, amelyek a kieső atomerőművi kapacitás pótlását is szolgálják majd.

Politikai és biztonsági aggályok is felmerülnek

Noha a parlament kedden elfogadott egy jogszabályt, amely akár 20 évvel is meghosszabbíthatná a reaktorok üzemidejét, feltéve, hogy a működésük biztonságos. Tajvan jelenleg nem kíván élni ezzel a lehetőséggel. A miniszterelnök, Cso Zsung-taj hangsúlyozta, hogy bármilyen újraindításhoz új jogi keretre és alapos műszaki vizsgálatra lenne szükség.

A döntésnek azonban kritikusai is vannak. Szerintük kérdéses, hogy az ország egyre növekvő energiaigényét. Különösen a félvezetőipar és a mesterséges intelligencia szektor bővülése miatt, hosszú távon atomenergia nélkül is fedezni lehet-e. Emellett a Kínával való geopolitikai feszültségek miatt is fontos érvként merül fel a diverzifikált, energiafüggetlen ellátás szükségessége.

Tajvan új iránya az energiapolitikában

A lépéssel Tajvan egyértelműen állást foglal a zöldebb, megújuló alapú jövő mellett. Ugyanakkor az atomenergia teljes kizárása – különösen a jelenlegi technológiai és geopolitikai környezetben – nem mentes a kockázatoktól. A következő évek kulcsfontosságúak lesznek annak megítélésére, hogy az ország képes-e fenntarthatóan és stabilan biztosítani villamosenergia-ellátását atomenergia nélkül.

Címlapkép forrása: Shutterstock