2025 május 16

Béketárgyalás? – Két óra után véget ért, Moszkva ultimátumokat követelt, Kijev visszautasította

Több mint három év után először ültek tárgyalóasztalhoz közvetlenül Oroszország és Ukrajna képviselői, de a találkozó kevesebb mint két óráig tartott, és eredmény nélkül zárult. Egy ukrán forrás szerint Moszkva követelései „elkezdetlenek” voltak, és teljesen elszakadtak a realitástól.

Gyorsan véget ért az isztambuli orosz-ukrán találkozó

Több mint három év után az első közvetlen béketárgyalások Oroszország és Ukrajna között jóval kevesebb mint két órán át tartottak, eddig semmilyen látható előrelépés nem történt, egy ukrán forrás pedig „elkezdetlennek” nevezte Moszkva követeléseit.

A két fél közötti szakadék gyorsan nyilvánvalóvá vált az ukrán forrás szerint, aki a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy Oroszország követelései „elszakadtak a valóságtól, és messze túlmutatnak mindenen, amiről korábban szó esett”.

Ultimátumokat tartalmaztak Ukrajnának, hogy vonjon ki csapatokat saját területének egyes részeiről a tűzszünet elérése érdekében, „és egyéb, a harcot meghiúsító és nem konstruktív feltételeket” – mondta a Reutersnek névtelenül nyilatkozó forrás.

Az orosz fél nem nyilatkozott a tárgyalásokkal kapcsolatosan.

Zelenszkij feltétel nélküli tűzszünetet akar, az oroszok pedig diplomáciai úton akarják rendezni a helyzetet

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt nyilatkozta, hogy Kijev legfőbb prioritása a „teljes, feltétel nélküli és őszinte tűzszünet… a gyilkosságok megállítása és a diplomácia szilárd alapjainak megteremtése”. Hozzátette, hogy ha Oroszország ezt megtagadja, akkor szigorú új szankciókkal kell sújtani az energiaszektorát és a bankjait.

Ukrajna és szövetségesei halogatással vádolják Putyint, és azt mondják, hogy nem gondolja komolyan a béke iránti vágyát.

A küldöttek egymással szemben ültek, az oroszok öltönyben. Az ukránok fele pedig terepszínű katonai egyenruhát viselt és a saját nyelvükön beszéltek, bár az oroszt széles körben beszélik és értik Ukrajnában.

Irreális követelések mindkét fél részéről?

Oroszország azt állítja, hogy diplomáciai úton akarja befejezni a háborút, és kész tárgyalni a tűzszünetről. Ugyanakkor számos kérdést és aggályt vetett fel, mondván, hogy Ukrajnának szüksége lehet egy szünetre erői pihentetésére, további csapatok mozgósítására és több nyugati fegyver beszerzésére.

Trump mindkét oldalra nyomást próbál gyakorolni a háború mihamarabbi végtérése érdekében. Ez a háború tűnik a második világháború óta legvéresebb konfliktusának Európában. Arról nem érkezett azonnali bejelentés, hogy a tárgyalások folytatódhatnak-e, vagy mikor.

Putyin nem vett részt a béketárgyaláson

Putyin javasolta a közvetlen tárgyalásokat Törökországban, de elutasította Zelenszkij kihívását, hogy személyesen találkozzon vele, ehelyett egy középvezetőkből álló csapatot küldött. Ukrajna válaszul hasonló rangú tárgyalókat nevezett meg.

Marco Rubio, az Egyesült Államok külügyminisztere a találkozó előestéjén azt nyilatkozta, hogy a tárgyalócsoportok szintje alapján valószínűtlen a nagyobb áttörés.

„Remélem, 100 százalékig tévedek. Remélem, holnap a hírekben azt írják, hogy beleegyeztek a tűzszünetbe; beleegyeztek abba, hogy komoly tárgyalásokat kezdenek. De én csak a saját értékelésemet mondom, őszintén szólva” – mondta a külügyminiszter.

Oroszország azt állítja, hogy a tárgyalásokat a 2022-es háború első heteiben, szintén Isztambulban lezajlott tárgyalások folytatásának tekinti. Moszkva követelése Ukrajna hadseregének létszámának jelentős csökkentésére. Mivel az orosz erők mára Ukrajna közel egyötödét ellenőrzik, Putyin továbbra is ragaszkodik régóta hangoztatott követeléséhez, hogy Kijev engedjen át területeket, hagyjon fel NATO-tagsági ambícióival, és váljon semleges országgá.

Ukrajna ezeket a feltételeket a kapitulációval egyenértékűnek tekinti, és jövőbeli biztonságának garanciáit keresi a világhatalmaktól, különösen az Egyesült Államoktól.

Címlapkép forrása: YouTube