
Rekordokat dönt a Richter – Új termékek, bővülő piacok, milliárdos osztalék és terjeszkedés
Erősen kezdte az évet a a Richter 2025-ben. Tíz százalékos árbevétel-növekedés, rekord cash flow, 93 milliárd forintos osztalék és biztató stratégiai fejlesztések lendítik előre a vállalatot. A zászlóshajó termékeinek eladásai tovább szárnyalnak. A vállalat hosszú távú stratégiát hirdetett.
Pozitív meglepetésekkel indította a 2025-ös évet a Richter Gedeon. A Richter Gedeon Nyrt. 2025 első negyedévében jelentős pénzügyi eredményeket ért el, a gyógyszeripari bevételek tíz százalékkal, 220 milliárd forintra nőttek. A tisztított EBIT 69 milliárd forintra nőtt, és a vállalat 93 milliárd forintos osztalékkifizetésről döntött. A vállalat kulcsfontosságú termékei, mint a Vraylar és a GenMed, továbbra is kétszámjegyű növekedést mutattak, míg más üzletágaknál a magas bázishatás és a lassabb évkezdet befolyásolta a teljesítményt. A cég hosszú távú stratégiát hirdetett a következő évtizedre.
„A Richter jó teljesítményt ért el az első negyedévben, és megerősíti eddigi előrejelzését, amely szerint az egész évre vonatkozó, árfolyamhatások nélküli növekedés mind a bevételekre, mind a tisztított kamatfizetés és az adózás előtti eredményre vonatkozóan 10 százalék körül várható” – mondta Orbán Gábor vezérigazgató az első negyedéves eredményeket értékelő sajtótájékoztatón kedden.
Tíz százalékos árbevétel-növekedéssel erős alapokon a gyógyszergyártás
A Richter gyógyszergyártási üzletágának árbevétele 220 milliárd forintra nőtt 2025 első negyedévében, ami tíz százalékos növekedés éves összevetésben. Az árfolyamszűrt növekedés 6 százalék volt, de a gyengébb forint négy százalékpontos pluszt jelentett a bevételekben. A bruttó nyereség 154 milliárd forintra nőtt, miközben a bruttó fedezet 70 százalék volt. Ez az érték csak minimálisan alacsonyabb, mint egy évvel korábban.
Tisztított EBIT és cash flow is emelkedett
A tisztított EBIT 69 milliárd forintra nőtt, ami 8 százalékos bővülést jelent, árfolyamszűrten pedig 4 százalékos emelkedést. A szabad cash flow (M&A előtti) pedig 14 százalékkal nőtt, elérve a 60 milliárd forintot A nettó pénzállomány is emelkedett köszönhetően a magasabb működési pénzáramnak és az alacsonyabb beruhásoknak (CAPEX) és kedvező működőtőke-folyamatoknak.
93 milliárdos osztalék jön júniusban
A 2024-es év után 93 milliárd forint osztalék kerül kifizetésre 2025 júniusában. Erről a közgyűlés döntött. Ez tovább erősíti a Richter stabilitását és vonzerejét a befektetők körében. Az összeg részvényenként nagyjából 509 Ft-ot jelent.
Stratégiai fejlesztések és pozitív CHMP-ajánlások
A vállalat március 5-én mutatta be 2025–2035-ös hosszú távú stratégiáját, miközben jelentős előrelépések történtek a bioszimiláris portfólióban is. A Richter bejelentette, hogy többféle indikációban is benyújtotta az Európai Gyógyszerügynökséghez a bioszimiláris tocilizumabra vonatkozó kérelmét. Emellett pozitív véleményt kapott a CHMP-től a Junod® és a Yaxwer® bioszimiláris denozumab termékeinek forgalomba hozatali engedélyezésére.
A vállalat és az Adalvo stratégiai társfejlesztési és licencmegállapodást kötött a Semaglutide injekció bioekvivalensére, egy GLP-1 receptor agonistára, amely krónikus testsúlykezelésre javallott.
Benyújtották az EMA-hoz a tocilizumab bioszimiláris engedélykérelmet is.
Kiemelkedő termékek a Vraylar és GenMed
A Vraylar (kariprazin) továbbra is kétszámjegyű forgalomnövekedést produkál, és kulcsszerepet játszik a Richter globális eredményében. A GenMed generikus portfólió szintén jelentős növekedést mutatott, míg néhány más üzletág esetében erős bázishatás és lassabb évkezdet befolyásolta a számokat. A második félévben gyorsulás várható.
A devizaárfolyam-hatások kiszűrésével a növekedés 6 százalék volt, amit a gyengébb forint 4 százalékponttal támogatott. Az első negyedévben az árfolyamhatás, azon belül elsősorban a dollár árfolyamváltozása is segítette az eredményeket.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock