2025 április 29

Áramkáosz az Ibériai-félszigeten – Mi történt, mi okozta, és hogy áll most a helyzet?

Szinte teljes sötétség borult hétfőn Spanyolországra és Portugáliára, miután egy ritka légköri jelenség dominóhatásként roppantotta meg az ibériai nagyfeszültségű hálózatot. A lakosság milliói maradtak áram nélkül, a metrók leálltak, iskolák zártak be, és még a francia határnál is érzékelték a zavarokat. Az áramkimaradás órákig tartott. Bár a szolgáltatás már működik, a teljes helyreállításra még napokat kell várni. A vizsgálat csak most kezdődik. Elméletek a lehetséges okról már vannak.

A Red Electrica egyik elosztó központja. Forrás: Red Electrica

Áram nélkül maradtak millióan. Dominóhatással zuhant össze Spanyolország és Portugália energiahálózata

Hétfő kora délután súlyos, országos áramkimaradás bénította meg Spanyolországot és Portugáliát. A hirtelen fellépő hálózati zavar dominóhatásként söpört végig a teljes ibériai energiainfrastruktúrán, sőt rövid időre a francia Baszkföldre is átterjedt. Bár a legtöbb helyen helyreállt az ellátás, a hatások még napokig érezhetők lehetnek.

Az áramkimaradás hétfőn dél körül kezdődött, először Madrid és Zaragoza környékén, majd néhány percen belül Lisszabon agglomerációja és Porto is sötétségbe borult. A spanyol villamosenergia-hálózatból hirtelen 15 gigawatt kapacitás esett ki, ami az ország teljes fogyasztásának csaknem 60 százalékát jelentette. A vizsgálat azóta is folyik és keresik a magyarázatot a Reuters szerint.

Mi okozta a hirtelen összeomlást?

A portugál hálózatüzemeltető REN közleménye szerint a probléma nem Portugáliában, hanem a spanyol nagyfeszültségű hálózaton kezdődött. A rendkívüli esemény hátterében egy ritka légköri jelenség állhatott. A REN szerint a napközbeni hőmérséklet-ingadozás, akár 15–20 °C-os különbség mechanikai rezonanciát idézhetett elő a 400 kV-os távvezetékeken.

Ez a jelenség, az úgynevezett indukált légköri ingadozás, rendellenes rezgéseket okozott a vezetékekben, amit a hálózat automatikus védelmi rendszere vészhelyzetként érzékelt. Ennek hatására több fővonal automatikusan lekapcsolt, hogy elkerüljék a komolyabb összeomlást. A hirtelen fellépő frekvencia-eltérés pillanatok alatt végigfutott a kontinensre kiterjedő szinkronhálózaton, és láncreakcióként újabb lekapcsolásokat váltott ki.

A spanyol Red Eléctrica szerint hasonló, teljes régiót érintő incidens legutóbb 2006-ban történt, akkor egy német–francia határ menti hiba okozott kontinentális zavarokat. Azóta a hálózat ugyan ellenállóbbá vált, de az időjárásfüggő termelés – a nap- és szélerőművek elterjedése – érzékenyebbé is tette a rendszert az ilyen külső hatásokra.

Életveszélyes helyzetek és következmények

A kimaradás idején több tucat embert kellett kimenteni elakadt liftekből, a kórházak sürgősségi üzemmódban, generátorokról működtek. A rendőrség országszerte fokozott jelenléttel biztosította a közrendet.

  • Közlekedés: Madrid metrója másnap reggel újraindult, de nem minden vonalon. Barcelonában még akadoznak az elővárosi vonatok.
  • Légi közlekedés: Több mint 500 járatot töröltek vagy késleltettek, a repülőterek mára nagyrészt újra működnek.
  • Oktatás: Számos régióban, például Madridban és Valenciában felfüggesztették a tanítást.
  • Kommunikáció: A mobilszolgáltatás helyenként megszakadt, de fokozatosan helyreállt.

Kibertámadás vagy szabotázs?

Terrorcselekmény vagy kibertámadás gyanúja nem merült fel. A spanyol és portugál hatóságok, valamint az EU Kiberbiztonsági Ügynöksége (ENISA) is megerősítette, hogy jelenlegi adatok alapján nem idegenkezűség, hanem technikai/kábeles hiba állhat a háttérben. Az előzetes jelentések kizárják a célzott támadás lehetőségét – jelent meg a hatóságok tájékoztatásáról szóló hír a SkyNews oldalán.

Mi a helyzet most?

Az áramellátás kedd reggelre Spanyolországban 99 százalékban, Portugáliában pedig teljes egészében helyreállt. A hálózat azonban továbbra is instabil lehet. A Red Eléctrica szerint a teljes szinkronizáció visszaállítása akár egy hétig is eltarthat. Addig időszakos korlátozásokra, főként csúcsterhelés idején, még sor kerülhet.

A két ország hálózati üzemeltetői óránként frissítik a tájékoztatást, így a fogyasztók figyelemmel kísérhetik, mikor kapcsolhatják vissza a nagyobb gépeket.

Címlapkép forrása: Unsplash