2025 július 03

Vészhelyzet Gárdonyban – A Mol vízzáró fal építésével védi a talajt és a Velencei-tavat

Egy repedt vezeték miatt több tízezer liter üzemanyag szivárgott a talajba Gárdony zártkerti részén. A Mol most félmilliárdos izolációs falat épít, hogy megakadályozza a szennyezés továbbterjedését és megvédje a Velencei-tavat.

Gárdony zártkerti területén egy éve még senki sem sejtette, hogy egy repedt kőolajvezeték ekkora lavinát indíthat el. A Mol tavaly októberben észlelte a problémát a Százhalombattát Péccsel összekötő vezeték egyik szakaszán, Gárdonynál, ahol a szivárgó üzemanyag a talaj mélyebb rétegeibe jutott. Bár a szennyezés terjedése egyelőre korlátozott, a kockázatok miatt a vállalat példátlan léptékű környezetvédelmi beavatkozást indított. Harminc szivattyúkúttal, száz köbméter kiszivattyúzott üzemanyaggal és most egy több százmilliós izolációs fallal veszik fel a harcot a talajszennyezés ellen. A cél nem kevesebb, mint a környező lakóterületek és a Velencei-tó vízgyűjtőjének megvédése  – adott tájékoztatást munkálatokról a vállalat a közleményében.

A védekezés nem olcsó mulatság. A résfal kiépítése önmagában mintegy félmilliárd forintba kerül, a teljes kárelhárítás költsége pedig meghaladhatja az 1 milliárd forintot.

Hogyan működik az izolációs fal?

A kivitelezést végző Békés Drén cégvezetője, Tamás Csaba szerint a megoldás a lehető legmegbízhatóbb. A furatok 1,3 méter átmérőjűek és 27 méter mélyek alakítják ki, amelyekbe cementtel és bentonittal kevert víz-zagy kerül. Az így létrejövő vízzáró réteg megakadályozza, hogy a szennyezés tovább terjedjen.

A falra azért van szükség, mert az üzemanyag egy 15-17 méter mély agyagos rétegen terjed, melynek enyhe lejtése miatt a szennyezés mozgása a jövőben sem zárható ki teljesen.

Automatizált mentés és monitoringrendszer

A Mol nem csak a falat húzza fel – már korábban is automatizált rendszert helyezett üzembe az üzemanyag eltávolítására. Jelenleg  harminc darab szivattyús kút működik, amelyek napi 700-1300 liter üzemanyagot szívnak ki. Eddig összesen 100 köbmétert távolítottak el a szennyezett közegből.

Emellett 40 monitoring kút is figyeli a felszín alatti víz és talaj állapotát, így időben észlelhetők az esetleges elmozdulások, újabb szivárgások.

Mi történik a fal építése után?

Az építkezés egy hónapig, az előkészületekkel és helyreállítással együtt 2,5 hónapig tart majd.
A munkák befejezése után a Mol teljes helyreállítást és kártalanítást végez, és továbbra is rendszeresen egyeztet a hatóságokkal és az önkormányzattal – közölte a vállalat.

Miért fontos ez a lépés?

A Mol logisztikai vezetője, Kozma Szabolcs szerint az izolációs fal kulcsfontosságú:

„Ez az intézkedés megakadályozza, hogy a szennyezés elérje a város más területeit vagy a Velencei-tó vízgyűjtőjét.”

Bár a szennyezés jelenleg egy 30-40 méteres körben maradt, a fal garanciát nyújt arra, hogy a jövőben sem terjedhet tovább – sem a talajban, sem a vízrétegek között.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.