2025 április 19

Mi baja van Trumpnak a pingvinekkel? – Lakatlan sziget is vámháborús célpont lett

Vámháború pingvinekkel? Trump vámlistáján olyan lakatlan szigetek is szerepelnek, ahol ember évek óta nem járt. Az amerikaiak vámot vetnek ki a Heard- és McDonald-szigetekre, ahol a pingvinek mellett csak elefántfókák és jégmezők vannak – az ausztrálok értetlenül állnak a döntés előtt. Abszurd a kérdés, de hogyan fizetnek vámot a pingvinek?

Miért kell egy pingvinek lakta szigetnek vámot fizetni? Forrás: Unsplash

Pingvineket is sújtanak a vámok? – Trump tévedése világszenzációt okozott

Miközben a világ a kereskedelmi háború újabb fordulóira figyel, Donald Trump legújabb vámcsomagja igazi abszurd fordulatot vett. Az amerikai elnök vámlistájára ugyanis olyan lakatlan, jeges szigetek is felkerültek, amelyeket pingvinek és elefántfókák uralnak – emberek csak elvétve fordulnak meg arrafelé – számolt be az abszurd helyzetről a BBC.

Az érintett terület, az Ausztráliától 4000 kilométerre fekvő Heard- és McDonald-szigetek az UNESCO világörökségi listáján is szerepel, mint érintetlen ökoszisztéma. Azonban ez nem akadályozta meg az amerikai kormányzatot abban, hogy 10 százalékos vámot vessen ki az innen érkező árukra – miközben a térséget utoljára közel egy évtizede látogatták meg emberek.

A távoli szigetek Ausztráliától négyezer km-re délnyugatra találhatók az Indiai-óceán déli részén. Egy amerikai tengerész, John Heard 1853-ban látta először szigeteket és azonnal el is nevezte magáról a legnagyobbat. Nagy-Britannia hivatalosan 1910-ben birtokolta a Heard-szigetet és a McDonald-szigeteket, majd 1947-ben átadta őket Ausztráliának. Ez az egyik legtávolabbi hely a Földön, ahol borzasztóan fúj a szél. Így kiváló pingvinek, tengeri madarak és fókák számára, de valljuk be őszintén, az emberek számára élhetetlen.

A sziget a pingvineken kívül teljesen lakatlan, mégis vámlistára került. Forrás: Csiro

Hibás adat vagy adminisztrációs káosz?

A Világbank adatai alapján a szigetek valóban exportáltak kis mennyiségű, meg nem nevezett gép- és elektromos terméket az Egyesült Államokba – 2022-ben például 1,4 millió dollár értékben. Szakértők szerint azonban valószínűleg adminisztrációs hibáról van szó: egyes exportokat tévesen jelölhettek meg úgy, mintha ezekről a szigetekről származnának.

Don Farrell ausztrál kereskedelmi miniszter szerint a vámok egyértelműen tévedésen alapulnak.

Szegény pingvinek, nem tudom, mit tettek Trumppal…” – jegyezte meg ironikusan az ABC-nek adott interjúban.

A miniszterelnök, Anthony Albanese is úgy fogalmazott:

Ez csak azt bizonyítja, hogy a Földön sehol sincs biztonságban az ember – még a pingvinek sem.”

Különös lista, furcsa célpontok

Nem ez az egyetlen meglepő elem Trump új vámlistáján. Az USA szintén extra vámot vetett ki több más különleges területre is, mint például a Falkland-szigetek, a Brit Indiai-óceáni Terület vagy a norvég Svalbard-szigetcsoport – ezek mind lakosság nélküli vagy marginális kereskedelmi jelentőségű régiók.

A szakértők és fogyasztóvédelmi szervezetek attól tartanak, hogy a megalapozatlan vámintézkedések zavarokat okozhatnak a nemzetközi kereskedelemben, és újabb diplomáciai konfliktusokat gerjeszthetnek – különösen, ha a célpontok még csak nem is tudnak róla, hogy exportálnak bármit is.

Címlapkép forrása: Pixabay

Legnézettebb Tartalmak