
Európai tőzsde Április 7. – Zuhan a DAX, elszállt Milánó és Madrid. Brutális nyitás, pánik a piacokon
Brutális árfolyamesésekkel indult a hét az európai tőzsdéken. A frankfurti DAX 8 százalékot, a milánói FTSE MIB 7 százalékot zuhant hétfő reggel. Az arany csökkent, az olaj négyéves szintre esett. A befektetők pánikszerűen reagálnak az amerikai vámháború eszkalálódására és a globális recessziós félelmekre. Elszabadult a pánik Európa tőzsdéin?
Összeomlásközeli hangulat uralja hétfőn reggelre az európai tőzsdéket. A frankfurti DAX 8 százalékot zuhant, a milánói index 7,3, a madridi 5,2 százalékos mínuszban nyitott. A STOXX 600, a francia CAC 40, is közel két százalékos mínuszban kezdte a napot. Az euróövezeti Euro Stoxx 50 index 6 százalék eséssel indult. Dél Európában is több mint öt százalékkal zuhantak az indexek. A pénteki pánikhangulat folytatódik. Nem csendesednek a piaci viharok?
A pánikhangulat hátterében az amerikai vámháborús lépések és a globális recessziós félelmek állnak.
Európában súlyos mélyrepüléssel kezdődött a hét
A főbb európai indexek kivétel nélkül masszív zuhanással indították a hetet:
-
DAX (Frankfurt): -7,84 százalék
-
FTSE MIB (Milánó): -7,31 százalék
-
FTSE 100 (London): -4,77 százalék
-
CAC 40 (Párizs): -2,15 százalék
-
IBEX 35 (Madrid): -5,20 százalék
-
Euro Stoxx 50: -6,68 százalék
-
STOXX 600: -1,83 százalék
A kereskedők szerint a pánikreakció nem csak technikai, hanem a recessziós félelmek újabb hullámát is tükrözheti.
Esik az olaj, gyengül az arany is
A nyersanyagpiacok sem menekültek a hangulattól. Az olajár 2021 áprilisi szintre esett vissza:
-
WTI: -3,49 százalék, 59,82 dollár/hordó
-
Brent: -3,34 százalék, 63,39 dollár/hordó
Az arany ára is csökkent. A nemesfémet 3024,67 dolláron jegyzéssel indítja a napot, ami 0,41 százalékos esést jelent. Ez már a harmadik egymást követő mínuszos nap az arany és nyersanyagpiacon.
Dollárgyengülés, erősödő euró
A dollárindex tovább esett:
-
USD index: -0,19 százalék, 102,33 pont
-
EUR/USD: +0,65 százalék, 1,1023 dolláron, ami 2024 októbere óta a legerősebb szint.
A befektetők menekülnek a dollárból, és várják az európai vezetők összehangolt reakcióját az amerikai vámintézkedésekre.
Meddig eshetnek az európai tőzsdék?
A felfokozott piaci hangulat mögött Donald Trump új vámcsomagja állhat, amely gyakorlatilag az összes főbb gazdaságot érintheti.
Az európai tőzsdei esések mélysége a 2020-as COVID-összeomlás napjait idézi. A hétfői tőzsdenyitás egyértelműen jelezte, hogy a globális piacokat mély aggodalom járja át: az amerikai vámháborús lépések lavinaszerű esést indítottak el Európától Ázsiáig. A befektetők most az összehangolt válaszokat és válságkezelő lépéseket várják a döntéshozóktól. A kérdés már csak az, mennyire mély a félelem, és lesz-e gyors politikai–gazdasági reakció, mielőtt a pánikhullám tartóssá válik.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock