2025 február 24

Megváltozik a játszma? – Amerika és Ukrajna az ásványkincs-megállapodás küszöbén

Az Egyesült Államok és Ukrajna a héten megállapodhat az ásványkincsek kitermelési jogairól. Az egyezmény jelentős amerikai hozzáférést biztosít Ukrajna ásványkincseinek kitermeléséhez , ezzel együtt Zelenszkij a béke lemondását is kilátásba helyezi.

Az Amerikai Egyesült Államok és Ukrajna várhatóan a héten aláírja azt a megállapodást, amely hozzáférést biztosít az amerikai fél számára Ukrajna kritikus fontosságú ásványkincseihez. A Donald Trump elnök különmegbízottja, Steve Witkoff szerint az egyezség lehetővé teszi az USA számára, hogy részt vegyen az ukrán ásványi nyersanyagok kitermelésében. Ezzel hosszú távú gazdasági és stratégiai együttműködés alapjait fektetve le- számolt be a Reuters megállapodás lehetőségéről.

Politikai és gazdasági háttér

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten még vonakodott elfogadni az Egyesült Államok ajánlatát, amely az ásványkincsek egy részét Washington rendelkezésére bocsátotta volna. Witkoff szerint azonban Trump közvetlen üzenetet küldött Zelenszkijnek, amely megerősítette az amerikai elvárásokat. Ez végül előremozdította a tárgyalásokat. Az amerikai különmegbízott szerint Zelenszkij elismerte az Egyesült Államok által nyújtott katonai és gazdasági támogatás jelentőségét. Ezért hajlandó aláírni a megállapodást.

A korábbi tárgyalások során Ukrajna elutasította az USA azon követelését, hogy ötszáz milliárd dollár értékű ásványvagyonnal fizesse vissza az eddig nyújtott segélyeket. Zelenszkij szerint Washington messze nem biztosított ekkora összeget Kijev számára. Akkor a követelés irreálisnak tűnt. Az új megállapodás azonban egy kompromisszumos megoldás lehet, amely hosszú távon mindkét fél számára előnyös.

Geopolitikai összefüggések

Trump adminisztrációja az elmúlt időszakban aktívan dolgozott egy Ukrajna és Oroszország közötti békekötés elősegítésén. Ennek érdekében Trump vezető tisztségviselői Szaúd-Arábiában találkozott orosz kollégáival – anélkül, hogy Ukrajnát meghívták volna a tárgyalásokra. Ez az egyeztetés feszültségeket szült, különösen Zelenszkij kormányában, amely nem nézi jó szemmel, hogy a háborús konfliktusban érintett nagyhatalmak részvétele nélkül próbálnak rendezési megoldásokat keresni.

Az amerikai elnök a múlt héten éles kritikák kereszttüzébe került, miután kijelentette, hogy Ukrajnának „soha nem lett volna szabad elkezdenie” a háborút. Később pontosította, hogy Oroszország valóban megtámadta az országot. Trump korábbi nyilatkozatai szerint Ukrajna NATO-csatlakozási törekvései provokáló hatással voltak Oroszországra, ami végső soron a konfliktushoz vezetett.

A következő lépések

Steve Witkoff szerint az ukrán kormány kész véglegesíteni az ásványianyag-megállapodást, amelynek aláírását a következő napokban várják. Ha a szerződés megköttetik, az Egyesült Államok stratégiai előnyre tehet szert az ásványi nyersanyagok piacán. Miközben Ukrajna is anyagi forrásokhoz juthat az újjáépítéséhez és gazdasági stabilizálásához.

A megállapodás hatása azonban nemcsak gazdasági, hanem politikailag is jelentős. Az ukrán vezetés számára rendkívül fontos, hogy továbbra is élvezze az amerikai támogatást, különösen a háborús helyzet és az orosz fenyegetés árnyékában.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock