2025 február 22

Csökkennek a Széchenyi Kártya hitelek kamatai

A Nemzetgazdasági Minisztérium soron kívül jóváhagyta a Széchenyi Kártya hitelek kamatcsökkentését. A vállalkozások számára elérhető Széchenyi Kártya hitelek kamata 3,5-ről 3 százalékra változott.

A Bankszövetség és a Kavosz Zrt. vállalásának köszönhetően a Széchenyi Kártya Program hiteleit már február 17-től fél százalékponttal csökkentett kamatozással vehetik igénybe a hazai kis- és középvállalkozások – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). Az eredeti tervek szerint a változás március 1-jén lépett volna életbe, azonban a minisztérium soron kívül jóváhagyta a kondíciók módosítását.

Milyen hitelek érintettek?

A kamatcsökkentés értelmében:

  • A beruházási hitelek kamata 3,5 százalékról 3 százalékra csökken.
  • A Széchenyi Kártya folyószámlahitel, likviditási hitel és turisztikai hitel kamata szintén fél százalékponttal csökken, így évi 4,5 százalékos kamattal lesz elérhető.

A Demján Sándor Program hatása

A kamatcsökkentés a 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akcióterv részeként valósul meg. Ígya kormány már 2024 novemberében 5 százalékról 3,5 százalékra csökkentette a beruházási hitelek kamatát. Az intézkedés hatására 2025 január végéig 4 011 beruházási hitelkérelem érkezett, amely ötven százalékkal több, mint az azt megelőző időszakban.

Kkv-k számára nyújtott további előnyök

  • Az újabb kamatcsökkentés révén a vállalkozások kedvezőbb finanszírozási feltételekkel tudnak beruházni és működésükhöz likviditási hitelt igényelni.
  • Egy száz millió forintos, tíz éves futamidejű beruházási hitel esetében a törlesztési terhek akár 15 százalékkal csökkenhetnek.
  • A 2024 előtti öt százalékos kamatozáshoz képest a vállalkozások finanszírozási terhe közel negyven százalékkal csökken.
  • A Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elengedi az első éves kezességvállalási díjat az új igénylők számára.

A Széchenyi Kártya Program jelentősége

A 2002-ben indult Széchenyi Kártya Program keretében eddig több mint félmillió hitelszerződés jött létre. A kihelyezett összeg meghaladta 8 500 milliárd forintot. A program különösen a válsághelyzetekben – például a Covid19-járvány, az energiaválság és az inflációs időszak alatt – biztosított állami kamattámogatású forrást a hazai kkv-knak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleménye szerint a kamatcsökkentés hozzájárulhat a vállalkozások működésének stabilizálásához, valamint ahhoz, hogy a cégek felkészüljenek a kereslet élénkülésére, és zavartalanul ki tudják szolgálni ügyfeleiket.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Shutterstock