2025 február 12

Gigatámogatás érkezik: Így újulnak meg a magyar vizes élőhelyek

 Vizes élőhelyek fokozott megőrzésére és fejlesztésére nyert el évi több mint 89,8 millió forint támogatást a Hortobágyi Halgazdaság Zrt. – tájékoztatta a társaság vezérigazgatója kedden az MTI-t.

Simon Károly közleményében azt írta, hogy hamarosan jelentős támogatásban részesülhetnek a haltermelők, ami nagy segítség a halgazdaságoknak. A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz keretén belül mintegy 3,2 milliárd forintra lehetett pályázni: a 100 százalék támogatási intenzitású projekt uniós és magyar társfinanszírozásban valósul meg – magyarázta. Hozzátette: az ötéves program célja a vizes élőhelyek fokozott megőrzése és fejlesztése. Hasonlóan a szántóföldi növénytermesztéshez, a halastavakra járó támogatási konstrukció is hektár alapú, az összeg nagysága hektáronként évente negyvenezer forint. A napokban megkezdődött a nyertes pályázók értesítése. Köztük van a Hortobágyi Halgazdaság Zrt. is, amely így évente több mint 89,8 millió forint támogatást kap – mutatott rá Simon Károly. Az idén 109 éves, 100 százalékban magyar állami tulajdonú halgazdaság 5000 hektáron gazdálkodik, ebből 3000 hektár a tófelület, 44 tóban nevelik a halakat.

A gazdaság 120 embert foglalkoztat, tavalyi árbevétele mintegy 1,5 milliárd forint volt, és több mint 100 millió forintos eredménnyel számolnak – közölte a vezérigazgató korábban az MTI-vel.