Tisztességes verseny vagy drágább online vásárlás? Az EU fellép az olcsó kínai termékek ellen
Az EU szabályozást kezdeményez a növekvő kínai import miatt.Bírság is jöhet az uniós szabályok megsértése miatt. Vizsgálat indult a Shein ellen.
Szabályozás a növekvő kínai import miatt
Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy új díjakat vezetne be az import e-kereskedelmi csomagokra, hogy szabályozza a többségében Kínából érkező, az uniós szabványoknak nem megfelelő termékek beáramlását. A testület szerint ez az intézkedés a tisztességtelen verseny visszaszorítását és az uniós fogyasztók védelmét szolgálná. Továbbá az új díjak bevezetése a kínai webáruházak dominanciájának vetne véget.
Rekordszámú alacsony értékű csomag áramlik az EU-ba
A bizottság adatai szerint 2024-ben 4,6 milliárd darab, 150 euró alatti csomag érkezett az EU piacára, ami kétszerese a 2023-as és háromszorosa a 2022-es mennyiségnek. A növekvő import komoly aggályokat vet fel, mivel:
- Számos termék nem felel meg az uniós biztonsági és minőségi előírásoknak,
- A piacra kerülő áruk növelik a hamisított termékek számát az online piactereken,
- Az európai vállalatokat sújtja a tisztességtelen verseny,
- A tömeges szállítás jelentős környezeti és éghajlati terhelést okoz.
Új kezelési díj bevezetése
Az Európai Bizottság javaslata szerint az import e-kereskedelmi csomagokra kivetett új díjak fedeznék az EU-szabályoknak való megfelelőség ellenőrzésének költségeit. Henna Virkkunen, az EU technológiai szuverenitásért és biztonságért felelős biztosa szerint az intézkedések célja, hogy minimalizálják a veszélyes és egészségkárosító termékek kockázatát, miközben biztosítják a versenyképes és fenntartható e-kereskedelmi szektort.
Shein és Temu a célkeresztben
A bizottság adatai szerint a vizsgálat alatt álló csomagok 90 százaléka Kínából származik, jelentős részük a Shein és a Temu online áruházakon keresztül kerül forgalomba. Az Európai Bizottság szerdán vizsgálatot is indított a Shein ellen, mivel a cég nem tartja be az uniós fogyasztóvédelmi szabályokat. A vizsgálatot az EU 27 tagállamának illetékes hatóságaiból álló Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat végzi. Ha bebizonyosodik, hogy a Shein megszegte az uniós előírásokat, bírságot szabhatnak ki rá.
A tervezett szabályozás célja, hogy az EU egyensúlyt teremtsen a fogyasztók védelme, a fenntarthatóság és a tisztességes verseny feltételeinek biztosítása között.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock