2025 január 22

Trump csapás – A WHO jövője egyre kilátástalanabbá válik

Trump napirendre tűzte az Egyesült Államok kilépését az Egészségügyi Világszervezetből. Mi lesz a döntés következménye, gyengíti a WHO globális befolyását és szerepét?

Donald Trump elnök hivatalosan is bejelentette, hogy az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), azzal vádolva a szervezetet, hogy helytelenül kezelte a COVID-19 járványt, és nem független a tagállamok politikai befolyásától. A kilépési rendelet 12 hónapos felmondási időt ír elő, amely alatt az Egyesült Államok megszünteti pénzügyi hozzájárulásait a WHO működéséhez – számolt be Trump döntésének következményeiről a Reuters.

A WHO finanszírozásának jelentős csökkenése

Az Egyesült Államok a WHO legnagyobb pénzügyi támogatója, a szervezet teljes költségvetésének közel 18%-ával járul hozzá a működéshez. Az USA kivonulása jelentős hatással lehet a WHO programjaira, különösen az olyan globális kezdeményezésekre, mint a tuberkulózis és a HIV/AIDS elleni küzdelem, valamint az életmentõ válságkezelési tevékenységek.

Nemzetközi reakciók

Németország és az Európai Unió nyíltan aggodalmának adott hangot Trump döntésével kapcsolatban, és remélik, hogy az USA átgondolja lépését. Németország jelenleg a WHO harmadik legnagyobb finanszírozója, és fontos szerepet játszik a szervezet működésének támogatásában. Kína, amelyet Trump azzal vádolt, hogy a WHO-n keresztül manipulálta a világot a COVID-19 eredetével kapcsolatban, kijelentette, hogy továbbra is támogatja a szervezet munkáját.

A WHO programjaira gyakorolt hatások

A WHO szakértői figyelmeztettek, hogy az Egyesült Államok kilépése jelentősen akadályozhatja a szervezet munkáját a szegényebb országokban. Az amerikai finanszírozás megszűnése veszélyeztetheti a vakcinákhoz való hozzáférést, az oltási programokat és az életmentõ gyógyszerek elosztását.

Politikai indítékok és vádak

Trump a WHO-t többször azzal vádolta, hogy politikai nyomás alatt áll, különösen Kína részéről. Az USA kilépését Trump kormánya azzal indokolta, hogy a szervezet nem volt hajlandó vizsgálatokat lefolytatni a COVID-19 eredetéről, valamint nem kezelte megfelelően a járványra adott kezdeti reakciókat.

A WHO jövője USA nélkül

Az USA távozása precedenst teremthet más országok számára is, hogy átgondolják a WHO-val való kapcsolatukat. Ez gyengítheti a szervezet globális vezető szerepét, miközben nőhet a politikai megosztottság az egészségügyi kérdések kezelésében.

Bideni fordulat

Mielőtt a kilépési folyamat befejeződhetett volna, Joe Biden elnök megnyerte az amerikai elnökválasztást, és hivatalba lépése után azonnal leállította a kilépést. Ez a döntés megerősítette az Egyesült Államok elöljáró szerepét a globális egészségügyi küzdelmekben, valamint stabilitást hozott a WHO finanszírozásába.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: Wikipédia