A világ gazdasági elméi Davosban – Merre tovább az intelligens korszakban?
Davosban tarják az idei az 55. világgazdasági Fórumot január 20-24 között. Összeszedtük a legfontosabb információkat a találkozóról.
Január 20–24. között a világ politikai, gazdasági és társadalmi vezetői ismét összegyűlnek Davosban, hogy részt vegyenek az 55. Világgazdasági Fórumon (World Economic Forum, WEF). Az idei esemény mottója: „Együttműködés az intelligens korszakért”. A találkozó nem csupán a globális kihívások megvitatására ad teret, hanem jelentős történelmi pillanatok színtere is.
A Világgazdasági Fórum története
A WEF 1971-ben indult Klaus Schwab német közgazdász kezdeményezésére, amikor 500 nyugat-európai vállalatvezetőt hívott meg Davosba az Európai Vállalatirányítási Szimpóziumra. Az esemény sikere nyomán Schwab megalapította az Európai Vállalatirányítási Fórumot, amelyből később Világgazdasági Fórum lett. Az 1987 óta ezen a néven ismert szervezet célja a világméretű együttműködés elősegítése és a globális problémák megoldására irányuló kezdeményezések támogatása.
A találkozók évről évre bővültek politikusok, újságírók és más vezető értelmiségiek részvételével. Az évek során Davos szimbolikus hellyé vált, ahol politikai konfliktusok oldódtak meg és történelmi egyezmények születtek.
Davos: Történelmi események színtere
- 1987: Hans-Dietrich Genscher német külügyminiszter felszólalása („Adjatok egy esélyt Gorbacsovnak!”) a Szovjetunióval való kapcsolatok felvételére ösztönözte a világot.
- 1988: Törökország és Görögország vezetői itt írták alá a kapcsolatok normalizálását célzó nyilatkozatot.
- 1989: Észak- és Dél-Korea első miniszteri szintű találkozója.
- 1992: Nelson Mandela, Frederik Willem de Klerk és Mangosuthu Buthelezi davosi találkozása a dél-afrikai politikai átmenet szimbolikus pillanata volt.
Az eseményekre hivatalban lévő amerikai elnökök is reagáltak, Bill Clinton például 2000-ben személyesen vett részt, míg Donald Trump 2018-ban mutatta be „Amerika az első” politikai programját.
Az idei fórum fókuszpontjai
A fórum előtti Globális kockázatok jelentés szerint a legsúlyosabb rövid távú kockázatok között szerepel a félretájékoztatás, a szélsőséges időjárás és az államközi fegyveres konfliktusok. A hosszú távú fenyegetések közé tartozik a biodiverzitás csökkenése, az ökoszisztéma összeomlása, a természeti erőforrások kimerülése és a klímaváltozás hatásai.
Davosi érdekességek
- Klaus Schwab egy alkalommal véletlenül rácsapta a telefont Valéry Giscard d’Estaing francia elnökre.
- Az első davosi jótékonysági koncerten Edward Heath, az Egyesült Királyság korábbi miniszterelnöke dirigálta a zürichi kamarazenekart.
- Az eseményt csak egyszer tartották máshol: 2002-ben New York adott otthont a találkozónak, ezzel fejezve ki szolidaritását a 2001-es terrortámadások után.
Mit hoz az idei találkozó?
Az „Együttműködés az intelligens korszakért” mottóval az idei fórum a mesterséges intelligencia, a fenntarthatóság és a globális összefogás lehetőségeire helyezi a hangsúlyt. A résztvevők előtt álló kihívások megvitatása nemcsak a jelen, hanem a jövő generációk életére is jelentős hatással lehet.
Címlapkép forrása: Shutterstock