2025 január 16

Mit keres egy hűtőszekrény az űrben? India sikeres űrdokkolása

India történelmi űrsikere: negyedikként csatlakozott az űrdokkolási elitklubhoz

India újabb mérföldkőhöz érkezett az űrkutatás területén: az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) csütörtökön bejelentette, hogy sikeresen végrehajtották az ország első űrdokkolási manőverét. Ezzel India a világ negyedik országává vált, amely elérte ezt a technológiai bravúrt, csatlakozva Oroszország, az Egyesült Államok és Kína mellé – számolt be a Reuters a világszenzációs űreseményről.

Egy hűtőszekrény méretű csoda

Az űrdokkolási manőverben az ISRO két, nagyjából hűtőszekrény méretű műholdja, a Target és a Chaser vett részt. A műholdak 470 kilométeres magasságban, óránként több mint 28 ezer kilométeres sebességgel haladva kapcsolódtak össze. Az ISRO közleménye szerint az űreszközök sikeres dokkolása kulcsfontosságú lépés az ország ambiciózus űrprogramjának megvalósításában. A 24 rakomány és kísérlet között nyolc tehénborsó magot küldtek az űrbe, hogy tanulmányozzák a növények növekedését mikrogravitációs körülmények között, és amelyek a küldetés indulását követő négy napon belül kicsíráztak. A tudósok szerint ez egy kritikus lépés annak bizonyítására, hogy a hosszú küldetések során végül élelmiszer termeszthető az űrben. A küldetés bemutatja az elektromos energia átvitelét a dokkolt űrhajók között, ami kulcsfontosságú az olyan alkalmazásokhoz, mint az űrbeli robotika, a kompozit űrhajók vezérlése és a kioldás utáni hasznos teherműveletek.

Technológiai áttörés és késlekedések

A SpaDeX (Space Docking Experiment) elnevezésű küldetés célja a műholdak találkozásához, dokkolásához és szétválasztásához szükséges technológiák tesztelése volt. Bár a küldetést kétszer is el kellett halasztani technikai okok miatt, a sikeres végrehajtás jelentős előrelépés az olyan komplex küldetésekhez, mint az űrállomás építése vagy bolygóközi missziók.

Új kilövőállás és ambiciózus tervek

India nem áll meg itt. Az ország kormánya csütörtökön jóváhagyta egy harmadik kilövőállás építését Andhra Pradesh államban, amely négy éven belül készül el, és 39,85 milliárd rúpia (461 millió dollár) beruházással valósul meg. Narendra Modi miniszterelnök elmondta, hogy a sikeres SpaDeX küldetés „jelentős lépcsőfok India ambiciózus űrmissziói számára az elkövetkező években.”

A globális űrpiac meghódítása

India célja, hogy növelje részesedését a gyorsan növekvő globális űrpiacon, amelynek értéke 2030-ra elérheti az 1 billió dollárt. Az ország jelenlegi részesedése 8 milliárd dollár, amelyet 2040-re 44 milliárd dollárra kívánnak növelni. Az ISRO tervei között szerepel a mélyűr-kutatás, a magáncégek bevonása, valamint együttműködés a NASA-val napelemes tanulmányok, orbitális űrhajós küldetések és bolygóvédelem terén.

Az űrdokkolás jelentősége

Az ISRO szerint a sikeres dokkolási technológia alapvető az olyan jövőbeli küldetésekhez, mint az űrállomások működtetése és a bolygóközi felfedezések. Az indiai tudósok már most olyan újításokon dolgoznak, mint az energiaátvitel az űrhajók között és a mikrogravitációs környezetben történő élelmiszer-termesztés.

India űrkutatási eredményei nemcsak az ország technológiai képességeit demonstrálják, hanem globális szerepvállalását is megerősítik az űrkutatás gyorsan fejlődő területén.

Címlapkép forrása: Shutterstock